25.8 C
Скопје

Tag : РФМ

Ракомет Спорт

РФМ го пријави Вардар 1961 за учество во Лигата на шампионите

Слободен печат
Како што известуваат денеска од Ракометната федерација на Македонија, ја доставија пријавата на РК Вардар 1961 за настап во Лигата на шампионите за следната сезона....
Ракомет Спорт

РФМ ја исплати наградата за пласман на Европското првенство 2022

Слободен печат
По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денеска Ракометната Федерација на Македонија ја исплати премијата од 30.000 евра на машката сениорска репрезентација за пласманот на...
Ракомет Спорт

Начевски: Запрепастен сум, да бидам жртва на еднострана изјава на Бајрамоска без соочување и сведоци??

Слободен печат
Марјан Начевски испрати негова изјава во врска со доживотното исклучување од Ракометната федерација на Македонија… Денеска федерацијата ја информираше јавноста дека на Марјан Начевски, делегат/контролор...
Ракомет Слајдер Спорт

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат
Врз основа на Дисциплинскиот правилник на Ракометната федерација на Македонија, како и Статутот на РФМ, Првостепената дисциплинска комисија на РФМ на ден 7 мај 2021...
Ракомет Спорт

Симовски не е повеќе селектор на женската ракометна репрезентација

Слободен печат
Ракометната Федерација на Македонија ја информира јавноста дека РФМ и Симе Симовски совзаемно се спогодија да ја прекинат соработката за ангажманот на женските национални селекции....
Слајдер Спорт Фудбал

Клубовите со ПЦР-тестови пред секој натпревар, РФМ и ФФМ ќе ги покријат сите трошоци

Слободен печат
Спортот во нашата земја ќе продолжи, како и борбата против коронавирусот, но Владата на последната седница донесе одлука според која клубовите ќе мора да прават...
Ракомет Спорт

РФМ: Максимум шест странски ракометари од сезоната 2022/2023

Слободен печат
Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35, 59 и 60 од Статутот поради итност на донесување на одлука согласно Член 3 точка...
Ракомет Спорт

РФМ ги награди ракометарките за пласманот во мундијалскиот бараж

Слободен печат
Најдобрата женска ракометна репрезентација на Македонија го обезбеди пласманот во баражот за следното Светско првенство со победите во Скопје над Исланд, Литванија и Грција. За...
Ракомет Спорт

РФМ за победата над Данска ќе ги награди ракометарите со 20.000 евра

Слободен печат
Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов им честиташе на ракометарите за големата победа над Данска до 33:29 во квалификациите за пласман на ЕП...
Ракомет Спорт

Куп: Вардар 1961 го доби Текстилец, а Металург се соочува со МРК Куманово

Слободен печат
Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беа извлечени паровите од Куп на Македонија во машка и женска конкуренција. Едни од главните кандидати...