4 C
Скопје

Tag : РФМ

Ракомет Спорт

Куп: Вардар 1961 го доби Текстилец, а Металург се соочува со МРК Куманово

Слободен печат
Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беа извлечени паровите од Куп на Македонија во машка и женска конкуренција. Едни од главните кандидати...
Останатo Спорт

АМС ја објави листата на спортски клубови кои добија ваучери

Слободен печат
Согласно ранг листите и бодовите доставени од страна на националните спортски федерации, Агенцијата за млади и спорт ги објави на својата веб страна Листите за...
Ракомет Спорт

Мојсовски: Сугестија од АМС, што повеќе да има застапеност на жените во УО на РФМ!

Слободен печат
Во текот на денешното редовно Изборно собрание на Ракометната федерација на Македонија беа споделени и предлози, сугестии.. Една од нив дојде од Агенцијата за млади...
Ракомет Спорт

Мукаетов: Подобро да работиме со младите, свесни дека има простор за напредок

Слободен печат
Денеска во хотелот „Александар Палас“ e редовното Изборното собрание на кое само се потврдува поддршката на досегашниот претседател на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко...
Ракомет Спорт

Стрезовски ќе ги води ракометарите во тандем со Лазаров!

Слободен печат
Најдобрата македонска репрезентација имаше лоши резултати на Светското првенство во Египет, по што следуваше и разделбата со селекторот Данило Брестовац. Во наредниот период се очекува...
Ракомет Слајдер Спорт

РФМ ја прекина соработката со досегашниот селектор Брестовац

Слободен печат
Официјално Ракометната федерација на Македонија и Данило Брестовац денеска взаемно се спогодија да ја прекинат соработката. Брестовац ја водеше најдобрата македонска репрезентација месецов на Светското...
Ракомет Спорт

Ракометарите негативни на ковид-19 пред мечот со Финска

Слободен печат
Во пресрет на квалификациските натпревари за обезбедување пласман на Европското првенство 2022 против репрезентациите на Финска и Швајцарија, согласно протоколот од ЕХФ и протоколот за...
Ракомет Слајдер Спорт

Тројца македонски репрезентативци позитивни на ковид-19

Слободен печат
Во пресрет на првите два квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство во 2022 година против Финска и Швајцарија, согласно протоколот од ЕХФ и протоколот...
Ракомет Спорт

Заврши ракометниот карантин – продолжува Супер-лигата

Слободен печат
По принудниот прекин предизвикан поради големиот број на ракометари кои се позитивни на коронавирус, денеска продолжува Супер-лигата и тоа со денешните натпревари помеѓу Охрид-Радовиш (18.30)...
Ракомет Спорт

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат
Поради големиот број на пријавени заразени ракометари во екипата на Работнички, РФМ донесе одлука и го суспендира натпреварувањето и во групата „Б“ од македонската Суперлига....