Познат партнерот на Синер за Олимписките игри во Париз

Фото: EPA-EFE/YOAN VALAT

Новиот светски тенисер број еден, Италијанецот, Јаник Синер го доби својот партнер со кој ќе настапи на Олимписките игри во Париз.

Од Тенискиот сојуз на Италија го објави ростерот на тенисери на кои ќе сметаат за турнирот во Париз. Така Синер ќе игра во пар заедно со Лоренцо Мусети со кого ќе се обиде да и донесе на Германија олимписко злато.

Покрај Синер и Мусети во репрезентацијата се уште Матео Арналди, Лучијано Дерадади, Андреа Вавасори и Симоне Болели.

Teнискиот турнир во Париз започнива на 27. јули и ќе се игра до 4. август на терените на Ролан Гарос.

ФОТО | Ѓоковиќ го препушти врвот на АТП листата, од денеска е трет тенисер во светот

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот