Поради голите задници и гради Фејсбук и Инстаграм воведоа огромна промена – забележавте?

Инстаграм и Фејсбук одлучиле да отстранат три популарни емоџија – праска, домат и капки, пренесуваат светските медиуми. Фејсбук, кој е во сопственот на Инстаграм, ги промени правата пред неколку денови и на корисниците им е оневозможено да ги користат трите споменати емоџија, со оглед на тоа дека сите три се користат исклучиво во коментари во сексуална конотација, а често и се навредливи.

Сите три емоџија, особено емотиконот со праска, кој означува женски задник, ги обожуваат корисниците ширум светот, вклучувајќи ги и Македонците. Ова е крај и за инфлуенсерките кои своите задници често ги опишуваа со емотиконата праска.

Од Фејсбук велат дека промената е насочена кон сексуалните работници кои повеќе не можат да ги продаваат своите услуги на социјалните мрежи, а забраната ќе влијае и на сите оние кои користат емоџија за разговор или шеги за секс.

Прочитајте и...  Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Од Фејсбук кажаа дека е спротивно на новите правила емотиконите да се користат за покривање на гениталии во сликите кои се споделуваат на платформите. Во воведот на овој нов додаток на Фејсбук се наведува дека подвлекуваат линија „кога содржината олеснува, поттикнува или координира сексуални средби меѓу возрасните“.

Оваа одлука на Фејсбук разбесни многумина бидејќи не им е јасно како мрежата се уште не се изборила со, на пример, антиваксерите, а и пречат задници и полови органи.

Прочитај повеќе

Вереницата на Кристијано Роналдо не престанува да провоцира: Објави фотографија од која ќе се препотите (ФОТО)

Васко Спасоски

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат