Пет ЈАСНИ ЗНАЦИ дека вашата пријателка е ЉУБОМОРНА на вас! - Слободен печат

Пет ЈАСНИ ЗНАЦИ дека вашата пријателка е ЉУБОМОРНА на вас!

Љубомората не е убава особина и може да уништи било каква врска, без оглед дали е љубовна или пријателска.

Љубоморните луѓе се во состојба својата завист да ја изразат на разни начини и можат сериозно да им наштетат на луѓето за кои се претвараат дека им се важни, поради што е важно љубомората да ја препознаете на време и д се тргнете од таквите луѓе.

Во продолжение дознајте кои знаци откриваат дека вашата пријателка е љубоморна на вас:

Никогаш ништо не е фер за неа

Дали вашата пријателка често го користи изразот „не е фер“ кога станува збор за одредени работи кои вие ги имате, а таа не? Ова може да се однесува на изгледот, работата, љубовниот живот, некоја материјална работа како автомобил или било што друго што вие имате, а вашата пријателка го нема или пак вашето е подобро од нејзиното.

„Зборувањето дека нешто не е фер е еден од најчестите начини за покажување на љубомора“, вели психологот Сузан Дегес Вајт.

Секогаш се натпреварува

Пријателството не се темели на натпреварување, туку на славење на заедничките успеси, а не само поединечните. Ако вашата пријателка се обидува постојано во се да ве победи, тоа значи дека е љубоморна на вас, но и дека пријателството со неа веројатно ви носи повеќе штета од корист.

Секогаш е нагативна

И велите дека сте се заљубиле, а она тоа успее да го заврти на негативната страна и да ви го влоши расположението? Пријателите би требало едни со други да се развеселуваат и поткрепуваат, а никако да си го влошуваат расположението, а доколку тоа постојано ви се случува со некоја пријателка, можете да бидете сигурни дека е љубоморна на вас и дека веројатно не ви посакува добри работи во животот.

Ги намалува вашите успеси

Сте постигнале нешто големо и со тоа и се фалите на пријателката, а таа се прави како тоа да не е некоја важна работа? На пример, сте и се пофалиле дека сте добиле зголемување на платата и таа реагира вака: „Па што, и јас исто добив“. Љубоморните луѓе тоа го прават за подобро да се чувствуваат во сопствената кожа и личноста која го намалува секој ваш успех не ви е вистинска пријателка.

Не ви е поддршка

Ако не е покрај вас кога ќе се случи нешто добро или лошо и ја менува темата кога и да се обидете да разговарате за некои свои успеси или проблеми, таа не ви е никаква поддршка, а со самото тоа ниту пријателка и веројатно зад сето тоа стои нејзината љубомора.

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

6 − four =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат