Овие намирници ќе ви помогнат да ги решите проблемите со хормоните

Нивото на женските полови хормони, естроген и прогесторенот, варира во различни фази од животот, а со стареењето нивното производство се намалува.

До пореметување на нивното ниво може да дојде поради неколку причини, како што се бременоста, ПМС, голема група на болести и слично, така што потребно е да се надоместат на друг начин, првенствено со исхраната.

Ленено семе

Семето или маслото од лен, покрај фитоестроген содржи и антиоксиданси кои влијаат на намалувањето на ризикот од појавата на карцином на гради и грлото на матката.

Зелка, брокули, карфиол…

Зелката, брокулите и карфиолот се богати извори на фитоестроген и растителни влакна. Благодарение на тоа помагаат така што тие се превенција од многу срцеви болести.

Прочитајте и...  ВЕЧНА ИНСПИРАЦИЈА: Најубавите цитати од Лујза Хеј, кога ќе му кажете „да“ на животот, и животот ќе ви каже „да“

Соја

Сојата и производите од соја содржат видови на фитоестроген наречени изофлавони, кои се покажаа како многу корисни кај жените во менопауза.

Јаткасти плодови

Тие содржат масни киселини кои се многу важни за регулацијата на хормоните, но и претеини и јаглехидрати кои овозможуваат избалансирана исхрана.

Вода

Правилното и доволното внесување на вода во организмот помага при регулација на хормонскиот статус. Водата обезбедува апсорција и го елминира вишокот хормони.

Прочитај повеќе

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

Васко Спасоски

Луна пред татко ѝ ги покажа голите гради, а нему му падна доста непријатно (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бикините на Памела Андерсон и стојат многу подобро отколку на 20 годишни девојки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат