Објавена листа на заразени одбојкарки во Струмица, виновникот кривично ќе биде гонет!

Листа со околу 20 одбојкарки дека се позитивни на коронавирус е објавена и истата брзо се проширила во јавноста по социјалните мрежи. Првиот човек на одбојкарскиот клуб „Виктори Волеј“ од Струмица, Андон Василев побара одговорност од лицето што ја креирал листата со имињата.

Василев потврди две девојки се позитивни на Ковид-19 чија здравствена состојба е добра, а сите останати наскоро ќе ја завршат самоизолацијата што не значи дека се исто така позитивни.

Се најавува кривична пријава против лицето кој ја објавил листата, бидејќи е нарушен угледот на одбојкарките и клубот.

Андон Василев потврди дека две девојки од клубот се позитивни чија здравствена состојба е добра, а сите останати се при крај со самоизолација што не значи дека се позитивни.

Прочитајте и...  Изненадување на „Ролан Гарос“, елиминирана втората носителка! (ВИДЕО)

Во изјава за „Телевизија 24“ Василев изјави дека сите институации се запознаени и дека виновникот кривично ќе биде гонет.

– Најважно е за клубот, за семејствата, дека децата одлично се чувствуваат и за два-три дена се очекува да се заврши со самоизолацијата, но после срамот кој е нанесен од некои неодговорни луѓе на социјалните мрежи веруваме дека ќе бидат казнети – вели Василев.

Прочитај повеќе

Леброн си купи нова куќа, цената е права ситница: 37 милиони долари (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема приоритети кај Клоп : Сакаме да освоиме се

Слободен печат

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат

Серија А: Одложен натпреварот помеѓу Џенова и Торино!

Слободен печат

Изненадување на „Ролан Гарос“, елиминирана втората носителка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виз Ер Скопскиот маратон ќе се одржи со посебни протоколи за ковид-19

Слободен печат

Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

Слободен печат

На денешен ден Ибрагимов го донесе првиот олимписки медал за Македонија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски против Селтик за влез во групите на Лига Европа

Слободен печат

Доколку не успее со Санчо, Манчестер јунајтед има четири алтернативи!

Слободен печат

ЕХФ: Металург и Еурофарм Пелистер во петок ќе ги дознаат ривалите!

Слободен печат