7 C
Скопје

Ново уживање за ова попладне – Неодоливо мек колач со афион: Брзо, слатко уживање за секој ден!

Брз десерт со одличен вкус…

Состојки за тестото:

– 4 јајца
– 100 гр шеќер
– прстофат сол
– 1 ванилин шеќер
– 100 мл масло
– 100 мл млеко
– 270 гр брашно
– 1 прашок за печиво
– 100 гр мелен афион
– 2 рендани крушки

Состојки за глазурата:

– 200 гр чоколадо
– 80 гр путер

Подготовка:

Сите состојки за тестото изматете ги, потоа смесата истурете ја во подмачкан калап. Печете на 180 степени 20-25 минути. Чоколадото и путерот стопете ги, па прелијте ги преку испечениот колач. Оставете да се олади комплетно и уживајте во неверојатниот вкус.

Пријатно!

Прочитајте и...  На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

Остави Коментар