9 C
Скопје

Нова занимација за ова попладне – Направете си колач со потпечено овошје

Не се потпирајте на купечките варијанти, направете си домашно вкусно колаче кое се подготвува многу лесно. Лапни-голтни, лесно и освежително…

Состојки:

4 јајца

4 лажици шеќер

200 милилитри масло за јадење

200 милилитри јогурт

500 грама брашно

1 прашак за печиво

овошје по ваш избор

Подготовка:

Во подлабок сад, изматете ги јајцата заедно со шеќерот. Матете се додека не добиете цврста смеса. Потоа, додадете го јогуртот и маслото за јадење и повторно убаво промешајте. Со лажица додадете го брашното и прашакот за печиво и внимателно измешајте ја целата смеса.

Вака подготвеното тесто, печете го во претходно загреана рерна на температура од 180 степени целзиусови околу 10 минути. Потоа извадете го и врз него наредете го овошјето кое сте го одбрале по ваш вкус.

Прочитајте и...  Шест работи кои создаваат негативна енергија во домот: Оштетени чинии, чевли пред вратата, па дури и стари магазини

Вратете го колачот да се пече околу 20 минути.

Поврзани вести

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

ВИДЕО | Вежбајте секој ден, 10 до 20 минути со Памела: За подобро расположение и витка фигура

Слободен печат

На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Карди Би купила подароци за својата двегодишна ќерка во вредност од триесет илјади долари

Слободен печат

Џенифер Анистон вели дека приказните дека посвојува дете се чиста измислица

Слободен печат

Остави Коментар