-8 C
Скопје

Ништо ново во Формула 1, пол позицијата за Хамилтон

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на Бахреин која ќе се вози утре.

Британецот на патеката „Сакир“ дојде до 98. пол позиција во кариерата откако во квалификациите имаше најдобро време од 1:26.264 минути што е нешто помалку од три стотинки побрзо во однос на времето на неговиот клупски колега, Валтери Ботас.

Третото најбрзо време во квалификациите го имаше возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен.

Хамилтон кој веќе ја обезбеди седмата шампионска титула со што се израмни со Михаел Шумахер, беше недопирлив за време на квалификациите и не дозволи неизвесност во битката за пол ползицијата.

Единствено Ботас и Ферстапен беа до четири десетинки поспори од Британецот во квалификациите, останатите не беа во конкуренција. Најдобар меѓу останатите беше вториот возач на Ред Бул, Александер Албон кој имаше една секунда поспоро време од Хамилтон, а шест десетинки во однос на клупскиот колега.

Прочитајте и...  ВИДЕО: „Лисиците“ на врвот, Роџерс за првпат слави против Челси!

Петтото најбрзо време му припадна на Серхио Перез од Рејсинг Поинт по што следеше двоецот од Рено, Даниел Рикиардо и Естебан Окон. Најдобрите 10 возачи во квалификациите ги комплетираа Ландо Норис од Мекларен и Данил Квјат од Алфа Таури.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Лисиците“ на врвот, Роџерс за првпат слави против Челси!

Слободен печат

АБА 2 лига: Победнички старт на МЗТ Скопје во Бања Лука

Слободен печат

Лекаи им пресуди на Германците, полска лекција за Бразил!

Слободен печат

ВИДЕО: Барди од клупата го гледаше ремито на Леванте!

Слободен печат

Баварската машинерија по нова титула: Познати паровите на Светското клупско првенство

Слободен печат

Официјално: Ѓоре Јовановски е новиот тренер на Беласица

Слободен печат

Остави Коментар