18 C
Скопје

Tag : Валтери Ботас

Спорт Фудбал

Хамилтон на две победи од јубилеј, светскиот шампион ја освои и „Каталуња“

Слободен печат
Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон славеше денеска на Големата награда на Шпанија, четврта трка оваа сезона во Формула 1 шампионатот. Седумкратниот светски шампион на патеката...
Останатo Спорт

Хамилтон ита кон јубилеј, Британецот уште еднаш ја освои Португалија

Слободен печат
Седумкратниот светски шампион, возачот на „Мерцедес“ Луис Хамилтон денеска триумфираше на трката за Големата награда на Португалија во рамките од Формула 1 шампионатот и така...
Останатo Спорт

Ботас го спречи Хамилтон да дојде до 100. пол позиција во кариерата

Слободен печат
Возачите на Мерцедес, Валтери Ботас и Луис Хамилтон ќе стартуваат од првиот ред на трката за Големата награда во Портуалија. Ова ќе претставува 17. пол...
Останатo Спорт

ВИДЕО: Невидена драма во Бахреин со среќен крај за Хамилтон!

Слободен печат
Светскиот шампион Луис Хамилтон на Мерцедес денеска е победник на првата трка сезонава во Формула 1 шампионатот за Големата награда на Бахреин. Британецот беше најбрз...
Останатo Спорт

Мерцедес го претстави шампионскиот болид за новата сезона

Слободен печат
Тимот на Мерцедес го откри изгледот на својот болид за новата сезона во Формула 1 во која Луис Хамилтон ќе се обиде да ја освои...
Останатo Спорт

Заврши Ф1 сезоната, Ферстапен најдобар во Абу Даби

Слободен печат
Макс Ферстапен триумфираше на последната трка сезонава во Формула 1 шампионатот за Големата награда на Абу Даби, Обединети Арапски Емирати. Холандскиот возач на „Ред Бул“...
Останатo Спорт

Ф1: Ферстапен ќе стартува од пол позицијата на последната трка сезонава

Слободен печат
Макс Ферстапен за прв пат успеа да биде побрз од Валтери Ботас и Луис Хамилтон и тоа на патеката на која Мерцедес традиционално е најдобар....
Останатo Спорт

Ф1: Мерцедес доминира, Ботас до пол позиција во Бахреин

Слободен печат
В недела ќе гледаме и втора трка од Формула 1 шампионатот сезонава во Бахреин, во саботните квалификации најбрз беше Валтери Ботас. „Мерцедес“ повторно доминираше, а...
Останатo Спорт

Ништо ново во Формула 1, пол позицијата за Хамилтон

Слободен печат
Британецот на патеката „Сакир“ дојде до 98. пол позиција во кариерата откако во квалификациите имаше најдобро време од 1:26.264 минути што е нешто помалку од...
Останатo Спорт

Ф1: Хамилтон ја „покори“ и Имола, седма титула за Мерцедес!

Слободен печат
Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на Формула 1 трката за Големата награда на Емилија-Ромања во Имола (Италија). После оваа победа неговиот Мерцедес ја одбрани...