Нека уживаат вашите непца и ова попладне – Неодолив и брз десерт: Јаболки полнети со ореви

Уживајте во вкусот на овој десерт…

Состојки:

– 4 јаболки
-1/2 лимон
– 4 лажици путер, на собна температура
– 5 лажици овошни мусли
– 2 лажици мед
– 1/4 шолја сецкани оревчиња
– малку суво гројзе или друго суво овошје по вкус
– сладолед од ванила (по желба)

Фото: Профимедиа

Подготовка:

– Загрејте ја рерната на 220 Целзиусови степени.
– Јаболките измијте ги, пресечете им ги врвовите и издлабете ја средината каде што се семките. Бидете внимателни јаболките да ви останат цели.
– Потоа јаболките испрскајте ги со лимонов сок.
– Во сад помешајте путер, мусли, мед и ореви.
– Наполнете ги јаболките до врв.
– Наредете ги во плех, ставете ги во загреана рерна и печете ги околу 20 минути додека тие да омекнат.
– Кога ќе се испечат, извадете ги од рерната и оставете ги малку да се оладат.
– Печените јаболки можете да ги послужите со сладолед од ванила, прелив од карамела, стопено чоколадо и сл.

Прочитајте и...  ФОТО: Таа е една од омилените дами во Холивуд, а нејзиниот љубовен живот секогаш интригира - Можете ли да ја препознаете славната актерка?

Уживајте и ова попладне!

Поврзани вести

Како старата правосмукалка да ја претворите во нова: Потребен ви е само картонот од кујнските бришачи!

Слободен Печат

ВИДЕО: Општа тепачка на летот за Порторико: Жена предизвика тепачка поради кавга околу заштитните маски

Слободен печат

Никол Португалски провоцира: Дали пораките и фотографиите од нејзиниот Инстаграм се упатени кон Бред Пит?

Слободен Печат

ФОТО: Таа е една од омилените дами во Холивуд, а нејзиниот љубовен живот секогаш интригира – Можете ли да ја препознаете славната актерка?

Слободен печат

ВИДЕО: Селин Дион ја доби својата прва филмска улога

Слободен печат

Никол Кидман: „Не сакам моите деца да користат Инстаграм бидејќи и јас не го разбирам“

Слободен Печат

Остави Коментар