Недвижнините на Ѓоковиќ, вила на езеро и кралски пентхаус (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ денеска го прославува 33. роденден и уште сега се вбројува меѓу најдобрите тенисери во историјата. Неверојатната кариера во која досега освои 17 грен слем титули му овозможи и голема заработка, тој досега има заработено 131 милиони долари од награди на тениските турнири со што е најдобар во историјата, а тоа му го донесе и 55. место на листата на „Форбс“.

Не е тајна дека Ѓоковиќ сака да троши, и негова славост му се луксузните недвижнини. Новак има раскошни куќи и апартмани во Монте Карло, Њујорк, Мајами, Белград, Тиват и Срем.

Базата и место каде Новак поминува највеќе време е Монте Карло. На една од најекслузивните локации во кнежевството Ѓоковиќ има луксузен апартман со неверојатен поглед, а соседи му се Ф1 шампионот Луис Хамилтон и Каролина Вознијацки.

Прочитајте и...  „Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Во САД, Ѓоковиќ поседува две станбени единици од 185 квадратни метри на Менхетен во Њујорк за кои издвои 5.4 милиони долари, а сосед му е звездата на Јувентус, Кристијано Роналдо.

Во Мајами српскиот тенисер има стан во елитна населба „87 park“ на Мајами бич, а тоа задоволство го чинеше шест милиони евра.

Првиот тенисер на АТП ранг листата има имот и во родната Србија, во Белград купи стан во елитната населба „West 65“ како според тамошните медиуми за пентхаусот од 250 квадратни метри плати 545.000 евра, а има и тераса од 100 квадратни метри со базен.

Ѓоковиќ поседува и стан во елитната населба Порто Монтенегро во Тиват, Црна Гора. Вредноста на станот е проценета на 2.2 милиони евра.

Прочитајте и...  Само на Пике може да му текне на натпревар да дојде со - велосипед (ВИДЕО)

Но, Ѓоковиќ не поседува само станови, тој има и луксузна вила во Срем која се уште се гради. Вилата треба да има 1.200 квадратни метри и базен.

Прочитај повеќе

Ракометот стана здодевен: Врвните тренери против правилото „7 на 6“!

Слободен печат

Мануел Пелегрини нов тренер на Бетис

Слободен печат

„Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

Слободен печат

„Романтичарите“ против Македонија ЃП, Пелистер, Шкендија..!

Слободен печат

Шенгелија три години во редовите на ЦСКА Москва

Слободен печат

Реал Мадрид е решен да го продаде напаѓачот Јовиќ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат

Испаѓаат од лигата, а продаваат играч за 55 милиони евра!

Слободен печат

Солскјер: Погба? Се надевам дека ќе останат најдобрите!

Слободен печат

Македонската ракометарка Ливриниќ позитивна на коронавирус

Слободен печат

Премиер лигата: Дали шампионот Ливерпул ќе го надмине рекордот на Сити?

Слободен печат

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат