Tag : Њујорк

Забава Магазин Магазин слајдер

Македонска премиера на докуменатрецот „Њујорк:Аџилак“, разговор со д-р Славчо Ковилоски, професор и режисер: Хип-хоп културата несвесно е влезена во нашето секојдневие

Јасмина Кантарџиева Димков
Вечерва, (19 септември) со почеток во 22 часот, на отворениот кино-парк „Ибни Пајко“ во Скопје, во составот на Филмскиот фестивал „Синедејс“, македонска премиера ќе има документарниот хип-хоп филм...
Вести Свет

Со мерак да си одиш на работа- бизарни сцени и чудни домашни миленичиња во њујоршкото метро (ВИДЕО)

Слободен печат
За жителите на големите светски метрополи, користењето метро или подземни железници е вообичаена работа, а во исто време и најевтина и најбрза форма на јавен...
Забава Магазин Магазин слајдер

Малку поинаква модна недела: Погледнете како изгледаат пистите за време на пандемија! (ФОТО)

Слободен Печат
И покрај епидемијата на коронавирусот која продолжува, во светските метрополи се одржуваат модни недели, но под променети услови. По Њујорк, во тек е и модната...
Вести Свет

Градоначалникот на Њујорк и неговиот персонал ќе бидат на неплатено отсуство

Слободен печат
Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио објави дека тој и неговиот персонал ќе бидат на неплатено отсуство една недела поради „невидени буџетски предизвици” што се...
Жена Магазин Магазин слајдер

Експлозија од бои во режија на Џеј Ло: Латино дивата главна атракција на улиците во Њујорк! (ФОТО)

Слободен печат
Латино дивата се прошета во ефектно парче облека и никого не остави рамнодушен… Џенифер Лопез (51) е сликана на улиците во Њујорк во ефектен стајлинг,...
Вести Свет

Бајден повторно се појави во јавност после неколку месеци

Слободен печат
После неколку месеци неизлегување во јавност и неколку помали собири, демократскиот кандидат на претседателските избори Џо Бајден денеска првпат, во текот на комеморацијата по повод...
Вести Свет Слајдер

Девет години од аферата што го уништи животот на францускиот претседателски кандидат Доминик Строс-Кан

Слободен печат
Девет години по аферата „Софител” што му стави крај на кариерата на францускиот претседателски кандидат Доминик Строс-Кан во 2012 година, актерката во скандалот, собарката Нафисату...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ интервенирал кај гувернерот на Њујорк за да не биде исфлен француски тенисер

Слободен печат
Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ откри дека се обидел телефонски да го добие гувернерот на сојузната држава Њујорк за да интервенира Адријан Манарино да...
Вести Свет Слајдер

Суспензија за полицајците од Рочестер кои го задушија Афроамериканецот Даниел Пруд

Слободен печат
Суспендирани се седуммината полицајци кои учествувале во задушувањето на Афроамериканецот Даниел Пруд, кој почина на 30 март оваа година, соопшти градоначалничката на Рочестер, Лавли Ворен....
Вести Свет

Училишта во Њујорк го одложуваат почетокот на наставата за 21 септември

Слободен печат
Државните училишта во Њујорк, најголемиот училишен систем во САД, за 11 дена го одложуваат враќањето во школските клупи, закажувајќи ја првата средба на учениците  за...