-8 C
Скопје

Не е секој за пиво: Знаци со кои телото ви сигнализира нетолерантност на овој пијалак

Доколку сте љубител на пиво и уживате во неговиот вкус, а потоа чувствувате замор, чудна болка и подуеност во стомакот или вртоглавица тоа не мора секогаш да значи дека сте испиле премногу.

Преработката на хмељот, јачменот и квасецот за потребите на производство на пиво е многу поразлична од онаа при подготовка на печива.

Иако пивото има и хранливи вредности сепак неговиот состав и структура може да бидат нетолерантни за вашиот дигестивен систем.

Ако имате барем еден од овие три симптоми додека пиете пиво треба засекогаш да се откажете од овој пијалак:

Чувствувате подуеност во стомакот:

Веројатно на ручек или вечера сакате да се напиете по едно пиво, но потоа чувствувате некоја невообичаена мачнина.

Прочитајте и...  За тие кои сакаат лесно да ослабат: Салата која треба да ја замени вашата вечера!

Доколку оброкот кој го јадете е здрав, а притоа и немате друг здравствен проблем поврзан со дигестивниот систем тогаш дефинитивно е до пивото и неговиот состав.

Блага вртоглавица и вознемиреност:

Секако ова правило не важи по испиени неколку пива туку по испиена нормална количина на пиво.  Составот на пивото сигнализира нетолерантност на јачмен, хмељ или квасец секако преработени на начин за потребите на производство на пиво.

Дијареа и отечени очи:

Секогаш кога пиете пиво очите ви отекуваат, а се случува и честопати да имате дијареа. Некои ќе мислат дека пивото им го подобрува варењето на храната, но тоа не е така.

Дијареата е знак дека вашиот организам не може да поднесе пиво и општо целокупниот негов состав.

Прочитајте и...  ФОТО | Никол Шерзингер повторно позира со момчето: Заљубено шармира со нејзиното извајано тело

Немојте да очајувате има многу други прекрасни пијалаци во кои можете да уживате.

Поврзани вести

ВИДЕО: По трауматичните сведоштва за сексуалните злодела на Мика Алексиќ, Балканот масовно го споделува ова видео од новинарката Јелена Обучина

В.Т.

Дневен хороскоп за 19 јануари: Се наоѓате во период во кој ќе остварите многу соништа

Слободен печат

ФОТО | Во 2021 потребна ви е само една чанта: Ова моделот на годината кој одговара за сите прилики!

Слободен печат

ФОТО: Кајли Џенер ја покажа луксузната бања, фановите ја исмејаа поради еден детаљ

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Гледачите се пожалија дека не можат да спијат откако ја гледале серијата за еден од најморничавите сериски убијци

Слободен печат

Не се обидувајте да ги измамите: Хороскопски знаци кои веднаш ги „намирисуваат“ лажговците

Слободен печат

Остави Коментар