Направете си вкусни домашни варени ѓевречиња (РЕЦЕПТ)

Состојки:

500 грама брашно (може бело или мешавина од 300 грама бело и 200 грама интегрално брашно)

1/2 коцка свеж квасец или 20 грама сув квасец

1 ќесичка прашок за печиво

2 лажички сол

3 лажици масло за јадење

2 литри вода во која ќе се варат ѓевреците

1 лажица мед или 4 лажици шеќер

Подготовка:

Во длабок сад се става брашното, квасецот, прашокот за печиво, лажичка шеќер, масло за јадење, а потоа полека се додава млака вода за да се замеси тесто.

Замесеното тесто се покрива со крпа и се остава на топло 30 минути за да нарасне. Потоа тестото се става на набрашнета работна површина, се премесува и се делат 12 топчиња. Од секое топче се обликува ѓеврек. На средината на топчето со прстите правиме дупка и добиваме круг. Со провлекување низ прстите се оформува ѓеврекот.

Прочитајте и...  Виц на денот - Лозинка

Ѓевреците ги оставаме да „одморат“ десетина минути, а за тоа време ја подготвуваме водата за варење.

Доколку се користи шеќер постапката е следна:

Во тенџере на загреана рингла се става шеќерот и се карамелизира. Потоа се додава вода и чекаме таа да зоврие.

Доколку се користи мед:

Во тенџере на загреана рингла ставаме вода, во неа ставаме мед, мешаме за да се раствори и чекаме да зоврие водата.

Во зовриената вода се ставаат ѓевреците и се варат од 2 до 5 минути. Варените ѓевреци се посипуваат со сусам, кој заради шеќерот (медот) се лепи на нив. Наросените со сусам ѓевреци се редат во тава. Користете хартија за печење.

Откако ќе се наредат во тавата, оставаме ѓевреците да отстојат 5 минути и потоа ги печеме во претходно загреана рерна. Се печат на 250 степени, 25 минути, оние што сакаат ѓевреците да бидат покрцкави може да печат уште некоја минута плус.

Прочитајте и...  Актерот Двејн Џонсон присуствувал на раѓањето на сите свои ќерки: Жените се неверојатни битија!

Прочитај повеќе

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Слободен Печат

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат

Маја, Адријана, Билјана и Весна, жени со јасна визија  

Ј.К.Д

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

Слободен печат