• гевречиња

Направете си вкусни домашни варени ѓевречиња (РЕЦЕПТ)

Состојки: 500 грама брашно (може бело или мешавина од 300 грама бело и 200 грама интегрално брашно) 1/2 коцка свеж квасец или 20 грама сув квасец 1 ќесичка прашок за печиво 2 лажички сол 3 лажици масло за јадење 2 литри вода во која ќе се варат ѓевреците 1 лажица мед или 4 лажици шеќер …

Направете си вкусни домашни варени ѓевречиња (РЕЦЕПТ) Read More »