Интегрални варени гевречиња (РЕЦЕПТ)

Сос­тојки:

500 гр ин­тег­рал­но брашно

1 коцка свеж ква­сец

по­ло­ви­на ча­ша мла­ка вода

2 ла­жи­ци масло

200 гр пу­тер

по­ло­ви­на ла­жич­ка сол

су­сам за по­си­пу­вање

За ва­рење:

2 ла­жи­ци мед или ше­ќер

500 мл вода

Под­го­товка:

Во под­ла­бок сад се рас­то­пу­ва ква­се­цот во мла­ка­та во­да и се до­да­ва мал­ку брашно. Ва­ка под­гот­ве­на­та сме­са се ос­та­ва 10 до 15 ми­ну­ти за да стаса. По­тоа се до­да­ва­ат браш­ното, солта, мас­ло­то и пу­те­рот. Се­то ова уба­во се ме­си и се ос­та­ва да от­стои уш­те 30-ина ми­нути.

Под­гот­ве­но­то тес­то се де­ли на 10 топки, кои по­доц­на се тегнат, а со по­мош на стап­че се пра­ви дуп­ка во сре­ди­на­та и се об­ли­ку­ва­ат со раце­те за да се до­бие фор­ма на ѓев­рек.

Прочитајте и...  Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

От­ка­ко ѓев­ре­чи­ња­та ќе ви би­дат го­тови, на оган ста­ве­те по­го­ле­мо тен­џе­ре и во не­го си­пе­те ја во­да­та и ме­дот и по­че­кај­те да зов­ри­јат.

От­ка­ко во­да­та уба­во ќе поч­не да врие, ста­вај­те ги ѓев­ре­чи­ња­та ед­но по ед­но и ос­та­ве­те ги да пов­ри­јат малку. От­ка­ко ќе ги из­ва­дите, на­ро­се­те ги со су­сам и на­ре­де­те ги во тав­че об­ло­же­но со хар­ти­ја за пе­чење.

Ѓев­ре­чи­ња­та пе­че­те ги на 180 сте­пе­ни око­лу 40 ми­нути.

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат