Најубавата приказна по триумфот во Мелбурн, шампионскиот рекет на Новак заврши кај негова школска другарка

epa09027520 Spectators catch the racquet thrown into the stands by Novak Djokovic of Serbia after he won his Men's singles finals match against Daniil Medvedev of Russia on Day 14 of the Australian Open Grand Slam tennis tournament at Melbourne Park in Melbourne, Australia, 21 February 2021. EPA-EFE/DAVE HUNT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Новак Ѓоковиќ го победи Данил Медведев во финалето на Австралија Опен со 7:5,6:2,6:2 и по деветти пат го крена шампионскиот пехар.

За подвигот да биде поголем, српскиот тенисер славеше во сите девет финалиња во Мелбурн, а исто така дојде и до 18. грен слем трофеј во кариерата.

По големата победа, тенискиот рекет со кој го совлада Медведев, Ѓоковиќ и го подари на една навивачка, за која медиумите експресно открија дека таа му е драга личност.

Имено, неговите навивачи во Мелбурн открија дека рекетот со кој триумфира на омилениот грен слем турнир, Ѓоковиќ и го подари на својата школска другарка, Драгана со која за прв пат се гледа уште од школските денови.

Видео на денот