Мото ГП: Триумф на Бањаја во Асен

Франческо Бањаја/фото: EPA-EFE/Vincent Jannink

Возачот на Дукати, Франческо Бањаја триумфира на трката за Големата награда на Холандија која се водеше на легендарната патека во Асен.

За разлика од претходната трка кога направи грешка, овој пат Бањаја извозе перфектна трка и беше во водство од првиот до последниот круг. На второто место се пласира Марко Бецеки додека третото место и последно место на победничкиот пиедестал му припадна на Маверик Вињалес.


Четвртото место го зазеде Алеш Еспаргаро кој во финишот од трката успеа да ги претекне Џек Милер и Бредли Биндер. Меѓу првите десет на трката во Асен завршија уште и Жоан Зарко, Жоан Мир, Мигел Оливеира и Енеа Бастијанини.


Голем пех во Асен доживеа актуелниот шампион и лидер во генералниот пласман, Фабио Квартараро кој имаше два пада и не ја заврши трката.

По трката во Асен, следува пауза од шест недели и наредната трка ќе се вози на 7 август на патеката Силверстоун.

Видео на денот