Мики Маус денес слави 91-ви роденден!

На денешен ден 1928 година, Мики Маус за прв пат се појави во звучниот цртан филм „Парабродот Вили“ (Steamboat Willie).

„Парабродот Вили“ е краткометражен цртан филм кој го режирале Волт Дизни и Уб Иверкс. Во црно-бела боја, од продуцентската куќа Walt Disney Studios.

Во ова остварување прв пат се појавува Мики Маус, како и неговата девојка Мини. Ова е воедно и првиот филм на Дизни со синхронизиран звук, како и прво остварување со оригинална музика. Волт Дизни давал глас за сите ликови, иако е мала количината на разбирлив говор.

YouTube

Веднаш после премиерата на „Парабродот Вили“ тој стана најпопуларниот цртан на своето време.

Филмот доби позитивна критика на глобално ниво, не само поради работата и ликовите, туку и поради техничката иновација.

Прочитајте и...  Одмор ова лето? Спејко ни открива каде има најубав поглед во Македонија! (ФОТО)

Во 1994 година „Парабродот Вили“ е ствен во листата 50 најдобри цртани филмови на сите времиња, завземајќи го 13-то место. Американскиот Национален филмски регистар го карактеризарал како „културолошки, историски и естетски значајно остварување“.

Прочитај повеќе

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвени намирници за балансирана исхрана

Слободен печат