Македонските кикбоксери подготвени за настапот на Светското првенство во Италија

Димитар Ѓоргиев стартуваше со две победи на СП во Џесоло Лидо, Италија/Фото: /facebook.com/WAKO-MACEDONIA

Нашиот национален Кик Бокс Тим е спремен за претстојното Кик Бокс ВАКО Светско првенство кое ќе се одржи во Италија во периодот од 15-24 октомври 2021 година.

Учесниците кои ќе настапуваат за нашата земја и кои ќе се обидат да се закитат со еден од медалите се:

81 кг Димитар Ѓеоргиев – лоу кик
-84 кг Климент Грозданоски – кик лајт
-89 кг Климент Грозданоски – кик лајт
-86 кг Бобан Илиоски – К-1
-63,5 кг Роберт Костовски – лоу кик
+94 кг Стефан Михајловски – кик лајт
-57 кг Филип Ризов – лоу кик
-63,5 кг Марко Тодоров – К-1
-65 кг Викторија Варадинова – лоу кик

Севкупно на ова СП ќе учествуваат 1418 кикбоксери од 69 држави.

Претходно нашите кик-бокс репрезентативци на меѓународниот турнир „Балкан опен“ во Тешањ (Босна и Херцеговина) освоија два златни и четири сребрени медали.

Видео на денот