24.8 C
Скопје

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Доцна синоќа во НБА лигата составот на Денвер загуби на домашен терен од Бруклин со конечен резултат 119:125.

Најефикасни за Нетси беа Кевин Дурент кој запиша „дабл-дабл“ учинок од 33 поени и 11 скока (седум асистенции) и Кајри Ирвинг со 31 кош и четири асистенции.

На спротивната страна за Нагетси повторно доминираше српскиот интернационалец Никола Јокиќ со 29 поени, седум скока и шест асистенции. Во Западната конференција Денвер е на четвртото место (44-24), а истиот скор го има и второпласираниот на Истокот, Бруклин.

Легендарниот кошаркарски стручњак, Стив Неш кој од клупата ја води екипата на Бруклин Нетс кој оваа година е сериозен кандидат за шампионската титула, имаше само пофални зборови за Јокиќ после мечот во Колорадо.

Еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА нема дилеми кога е во прашање кој ќе ја добие наградата за МВП оваа година.

– Јокиќ е МВП оваа година. Игра на високо ниво, има континуитет, од почетокот до крајот, ги прави соиграчите подобри – вели Неш.

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар