Каевски: Плата од 14.500 денари за спортистите и спортските работници!

– Оваа финансиска поддршка се обезбедува од буџетот на Република Северна Македонија – вели директорот на Агенцијата за млади и спорт.

На вчерашната седница Владата донесе уредба со законска сила со која се утврдува исплаќање на финансиска поддршка за спортистите, стручните лица и спортската администрација.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски одржа прес-конференција по повод донесените мерки од Владата на Република Северна Македонија и Агенција за млади и спорт во областа на спортот.

Како што изјави Каевски во време на пандемија, на Ковид-19, кога нашата држава, но и целиот свет се соочува со голем тест, Владата и институциите дејствуваат во насока на создавање силен и ефикасен одговор на оваа ситуација.

– 14.500 денари плата за месеците април и мај за спортистите и спортските работници.

– 14.500 денари за сите клубови кои имаат регистрирано минимум 40 млади спортисти до 18 години во индивидуалните спортови, односно минимум 80 млади спортисти до 18 години во екипните спортови.

Прочитајте и...  На денешен ден децата на Ајакс го шокираа славниот Милан и триумфираа во ЛШ (ВИДЕО)

– Финансиски средства за реализација на Националниот спортски систем на сите Национални спортски федерации до крајот на 2020 година.

– Финансирање на програмите на индивидуалните врвни спортисти од олимписките спортови.

– Предлог за 50% намалување на цените на услугите на спортските објекти во надлежност на институциите.

– Ослободување од плаќање годишна членарина или котизација, што клубовите имаат обврска да ја платат до крајот на 2020 година.

Оваа финансиска поддршка се обезбедува од буџетот на Република Северна Македонија и се исплаќа врз основа на статус на вработен и ангажиран на договор, на лице, во клубови и на национални спортски федерации кои имаат решение за вршење на дејност спорт – се зборовите на Каевски.

Прочитајте и...  Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат