18 C
Скопје

Иванишевиќ: Сампрас ми го уништи животот, не можев да спијам поради него

Актуелниот тренер на Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ зборуваше за својот најтежок противник во кариерата.

Поранешниот хрватски тенисер нема дилеми, негов најтежок противник во кариерата му е Пит Сампрас.
– Ми го уништи животот, ми ги уништи соништата. Поради него не можев да спијам – вели Иванишевиќ кој потоа додава:
– Во полуфиналето на Вимблдон 1994 година го победив Борис Бекер со 6:2,7:6,6:4 и тоа сигурно беше мојот најдобар меч на овој грен слем турнир. Навистина го уништив Бекер, играв неверојатно. Тој немаше никакви шанси, а знаете ли што значи Бекер на трева? Се сеќавам дека по мечот кога се ракувавме ми рече: Навистина играше фантастично. Подобро е ти да го освоиш овој турнир.

Иванишевиќ во финалето за противник го имаше Пит Сампрас.
– Потоа следуваше финале и човек кој ми уништи 20 години од животот, Господин Сампрас. Не знам, навистина играв одлично, но тој беше подобар. Првите два сета ги доби во тај-брејк, а третиот со 6:0. Не затоа што јас играв лошо туку тој во секој момент беше чекор понапред од мене. Повторно имав шанса наредната година, овој пат игравме во полуфиналето но и тогаш Сампрас победи во пет сетови. Јас бв подобар целиот меч, но клучните поени ги освојуваше Сампрас… Приказната се повторуваше и понатаму, нешто како дежа ву. Навистина сум горд што играв во ерата на Пит Сампрас и што имав фантастични мечеви против него. Сепак, ми го уништи животот, ми одзеде 20 години – изјави Иванишевиќ.
Иванишевиќ има уште еден пораз од Сампрас во завршницата на Вимблдон, и тоа во финалето во 1998 година.

Поврзани вести

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Ливерпул не се откажува од Лигата на шампионите

Слободен печат

Беретини и Зверев ќе играат за титулата во Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар