Ирански хакери се обиделе да украдат академска литература и материјали од универзитети во Европа, САД и Австралија

Дипломатските односи помеѓу Иран и Холандија се тензични од минатата година откако Техеран е обвинет дека планирал две политички убиства поради што ЕУ воведе санкции. Иран негира вмешаност во нападите врз иранските дисиденти во Холандија.

Универзитетите во Европа, САД и во Австралија последните месеци биле на мета на иранските хакери, соопшти консултантската фирма „Прајсвотерс Купер“.

Холандската медиумска куќа НОС наведе дека не е познато дали нападите врз комјутерските системи биле успешни, вклучително и тие врз три универзитети во Холандија.

Според Гервин Набер од „Прајсвотерс Купер“, хакерите се обиделе да украдат академска литература и материјали потребни во иранските училишта.

Дипломатските односи помеѓу Иран и Холандија се тензични од минатата година откако Техеран е обвинет дека планирал две политички убиства поради што ЕУ воведе санкции. Иран негира вмешаност во нападите врз иранските дисиденти во Холандија.

САД минатата година обвинија девет ирански хакери дека под спонзорство на властите во Техеран учествувале во хакерски напад и кражба на интелектуална сопственост.

Прочитајте и...  Нетанјаху уште шест дена во самоизолација

Министерството за финансии на САД исто така воведе санкции против десет ирански државјани и една компанија поради хакерски напади врз неколку стотина универзитети. Иранските власти ги негираа обвинувањата.

Прочитај повеќе

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

МИА Агенција

Заев: Државата финансира 70 отсто од вкупните давачки на компаниите за плата

Слободен печат

Воената команда на НАТО во Европа се вклучува во напорите за спречување на Ковид-19

МИА Агенција

Агресивен маж удри стјуардеса по лице: Погледнете како патник се изживуваше во авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поради коронавирусот радикални исламисти нападнаа лекари со камења, полицијата едвај ги спаси (ВИДЕО)

Слободен печат.

Штипскиот адвокат Мицевски одби да ги брани насилниците: Ќе помогнам, но на девојчето!

Слободен печат

Северна Кореја тврди дека нема заразени, но бара помош за борба со коронавирусот

Слободен печат

Најстроги казни за оние кои нема да ја почитуваат забраната за движење во Словенија

Слободен печат

Затвореници копаат масовни гробници во Њујорк: Градските власти се подготвуваат за црно сценарио

Слободен печат

Да се запрат лажните информации за Ковид-19 на интернет, предлагаат експертите

Слободен печат