Tag : материјали

Вести Економија

Градежниот сектор стравува дека ќе има проблем со ликвидноста

Слободен печат
Компаниите од градежниот сектор стравуваат дека веќе во април би имале проблем со ликвидноста и оти за брзо време градежништвото може да биде дел од...
Вести Економија

ЕВН донира 210 илјади евра за справување со кризата

Слободен печат
„ЕВН Македонија” одвои 200.000 евра кои се наменети за Министерството за здравство, средства кои ќе се користат за набавка на медицинска опрема и материјали за потребите на јавниот...
Вести Економија

Бектеши: Ќе ги намалиме давачките за некои увозни репроматеријали

Слободен печат
Ќе донесеме соодвени одлуки за намалување на давачките за неколку репроматеријали. Тоа ќе го предложиме на Влада заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска, со цел да...
Вести Скопје

Основните училишта во Центар ќе спроведуваат онлајн настава

Слободен печат
Договорен начинот и моделите на продолжување на наставниот процес преку електронски пат во Општина Центар. Градските власти и директорите на училиштата во оваа скопска општина...
Вести Македонија

Филипче: Имаме сосема доволна количина резерви на маски, мантили и сканфандери

Слободен печат
На денешната седница на Владата ќе се разговара за откажување на сите планирани патувања во Европа организирани од страна на државните институции, рече денеска министерот...
Вести Свет

Ирански хакери се обиделе да украдат академска литература и материјали од универзитети во Европа, САД и Австралија

МИА Агенција
Универзитетите во Европа, САД и во Австралија последните месеци биле на мета на иранските хакери, соопшти консултантската фирма „Прајсвотерс Купер“. Холандската медиумска куќа НОС наведе...
Вести Економија

Лани градежните фирми потрошиле за 5,5 проценти помалку материјали и енергија

Слободен печат
Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година деловните субјекти што се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност...