Tag : универзитети

Вести Свет

Таксите на англиските универзитети се зголемуваат за студенти од ЕУ од идната учебна година

Слободен печат
Студентите од земјите-членки на ЕУ кои сакаат да студираат на универзитет во Англија, ќе мора да платат повисоки такси од почетокот на учебната 2021-2022 година...
Вести Свет

Коронавирусот ги затвори франкофонските универзитети во Белгија

Слободен печат
Ректорите на франкофонските универзитети во Белгија одлучија попладнево да ги затворат универзитети, наставата продолжува онлајн. Од идниот понеделник универзитетите ќе ги затворат кампусите и зградите,...
Вести Свет Слајдер

Универзитети од САД ги враќаат студентите од Италија поради коронавирусот

Слободен печат
Повеќе американски универзитети им наредија на своите студенти да ја напуштат Италија и да не планираат студиски престој во Јужна Кореја, јави денеска „Вашингон пост“....
Вести Свет

Ирански хакери се обиделе да украдат академска литература и материјали од универзитети во Европа, САД и Австралија

МИА Агенција
Универзитетите во Европа, САД и во Австралија последните месеци биле на мета на иранските хакери, соопшти консултантската фирма „Прајсвотерс Купер“. Холандската медиумска куќа НОС наведе...
Вести Свет

На словенечките универзитети годинава ќе можат да се запишат 2.271 странски студенти

Слободен печат
На словенечките универзитети оваа година ќе можат да се запишат 2.271 странски студенти. Споредбено со минатата, ова претставува зголемување за 49 места, наменети за оние...
Вести Македонија

Јанкуловски: Формирање на синдикат на универзитетите не е спротивно со ниеден закон

Слободен печат
Формирањето на синдикална организација на универзитетите не е спротивно со ниеден закон. Тоа го дозволува и член 220 од Законот за работни односи и неосновани...
Вести Свет

Трамп: Ако сакате пари, отфрлете го антисемитизмот

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со цел сузбивање на антисемитското вознемирување на факултетските кампуси, кое неговата администрација го опишува како растечки проблем. –...
Вести Македонија

УНИВЕРЗИТЕТИ: Ќе нема професори, мали плати, малку асистенти

Слободен печат
За една деценија ќе нема кој да ги замени редовните професори на државните универзитети кои ќе се пензионираат, покажува истражувањето на Независниот академски синдикат, НАКС....
Вести Македонија

Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа – Харвард повторно на врвот

Слободен печат
Универзитетите од Македонија и годинава не се најдоа на Шангајската листа на најдобри 1.000 универзитети во светот. На листата на Академско рангирање на светски универзитети...
Вести Македонија

И оваа година нема македонски Универзитет на Шангајската листа, лидер останува Харвард

МИА агенција
Харвард и годинава ја предводи листата на најдобри универзитети во светот, позната како Шангајска листа. По него следуваат Стенфорд, Кембриџ, МИТ, Беркли, Принстон, Оксфорд, Колумбија, Калифорнискиот...