12.8 C
Скопје

Tag : хакери

Свет Слајдер

Хакери украле 26.000.000 лозинки за налози на Епл, Амазон, Фејсбук и Нетфликс

Слободен печат
Експертите за компјутерска безбедност пријавиле украдени податоци што содржат 26 милиони лозинки за популарни веб-страници, вклучувајќи ги Амазон, Фејсбук и Нетфликс, пренесува британски „Метро”. Хакери...
Вести Свет

Хакери ја нападнале компанијата ЕА и украле кодови од играта ФИФА

Слободен печат
Хакери ја нападнале компанијата за видео-игри Electronic Arts (EA) и украле вредни информации, потврдија од гигантот, јави Би-Би-Си. Кибер-криминалците успеале да украдат кодови на игри...
Вести Свет Слајдер

Најголемиот светски производител на месо исплати 11 милиони долари откуп на хакери

Слободен печат
Најголемиот светски производител на месо, JBS, плати 11 милиони долари на хакери кои ги нападнаа системите на корпорацијата,  јави Си-Ен-Ен. Одделот JBS/USA потврди дека платиле...
Вести Свет Слајдер

САД ќе формираат меѓународна коалиција против земјите кои кријат хакери

Слободен печат
САД како дел од својата стратегија за борба против кибер нападите, имаат намера да формираат меѓународна коалиција за да ги изведат пред правдата земјите во...
Вести Свет

ФБИ истражува околу 100 различни кибер напади, дел од нив се од Русија

Слободен печат
Директорот на американското Федерално истражно биро (ФБИ), Кристофер Реј за „Волстрит џурнал” изјави дека ФБИ истражува речиси 100 различни типови на кибер напади, меѓу кои...
Вести Свет Слајдер

Бајден на средбата со Путин ќе разговара и за сајбер нападите, од Русија се очекува да ги запре хакерите

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден планира за време на разговорите со рускиот претседател Владимир Путин да разговара и за заканата која ја претставуваат обидите за сајбер...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Хакери ќе ги остават „Мекдоналдс“ и „Волмарт“ без месо

Снабдувањето на Северна Америка и на Австралија со месни производи е парализирано од нов кибернетски уценувачки напад врз најголемата светска компанија за преработка на месо...
Вести Свет Слајдер

„Мајкрософт” соопшти за нови хакерски напади од рускиот „Нобелиум”

Слободен печат
Хакерската група што стои зад нападот врз американската софтверска компанија SolarWinds, извршен лани, сега се насочила кон владини агенции, аналитички центри и невладини организации. Информацијата...
Вести Свет

Во Франција зголемен број на хакерски напади врз болниците во пандемијата со ковид-19

Слободен печат
Во Франција,  голем број јавни болници имаат сериозно нарушување на работењето откако беа мета на хакери за откуп, од почетокот на епидемијата со ковид-19 во...
Вести Свет

Голем сајбер напад врз серверите на белгиското министерство за внатрешни работи

Слободен печат
Белгиското Министерство за внатрешни работи беше цел на сложен и добро насочен сајбер напад, но сторителите не успеаја да ги добијат најчувствителните податоци, изјави денеска...