1 C
Скопје

Имате проблем со акни на грбот? Проверете дали и вие ја правите оваа грешка

Акните не се ништо необично на било кој дел од телото, но ако се појават на грбот можат да бидат долгорочен проблем.

За среќа, дерматолозите ја открија најчестата грешка која го предизвикува овој проблем.

Како што наведуваат, неправилниот редослед при бањањето и туширањето може да предизвика акни на грбот.

Поточно, ако прво ја миете косата, па додека имате регенератор на неа го миете и телото, и вие ја правите грешката.

Косата треба прво добро да ја измиете и да нанесете регенератор. Потоа да ја соберете со штипка. Потоа темелно измијте го телото. Откако ќе ја исплакнете косата, не заборавајте уште еднаш да нанесете гел за туширање или сапун со цел да ги отстраните сите хемикалии кои претходно ги нанесовте на косата.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Џефри Стар: „По озборувањата за Канје Вест, ми се додворуваат рапери“

Средствата за коса кои доаѓаат во допир со кожата може да ви наштетат на порите. Затоа од клучно значење е регенераторот или маската да не остане на кожата на грбот.

Поврзани вести

ФОТО | Бизарно: Раперката ја ископала својата мртва мачка па ја зготвила

Слободен печат

„Википедија“ бележи 20 години постоење: Бесплатна енциклопедија за цел свет

Слободен Печат

Душко Тошиќ со нова љубовна афера? Карлеуша не остана без коментар

Слободен Печат

На Владо Георгиев му ја укинааа забраната од 10 години за влез во Црна Гора

Слободен печат

Карди Би ќе глуми главна улога во „безобразна“ комедија

Слободен Печат

Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Слободен печат

Остави Коментар