-5 C
Скопје

И јас би избегал од руските болници

Поранешниот тренер на Марија Шарапова, Мајкл Џојс, го поддржа американскиот тенисер Сем Квери кој избега од карантинот во Санкт Петербург и со приватен авион ја напушти Русија откако беше утврдено дека е позитивен на коронавирус.

Џојс кој шест години беше работеше со Шарапова изјави дека ја разбира одлуката на Квери да не прифати да се лекува во руска болница.

Без шега, и јас би го направил истото да имам сопруга и дете кое има само осум месеци. Нема шанси да бидам во руска болница и 14 дена ка бидам одвоен од детето – порача Џојс.


Сем Квери вчера изнајми приватен авион со кој ја напушти Русија и замина во неименувања европска држава. Со ваквиот потег Квери ги прекрши протоколите за коронавирусот на организаторот, а АТП веднаш започна истрага и можно е тенисерот да добие драконска казна.
Тоа значи парична казна до 100.000 долари или може да биде суспендиран максимално до три години.

Прочитајте и...  Брестовац: Физички не бевме добро подготвени за овие две средби

Од руга страна има и тенисери кои сметаат дека Американецот направи голема грешка, а еден од нив е Александер Зверев.
– Сликата на Русија во американските медиуми не е добра. Јас бев во Санкт Петербург во 2016 година и не е толку лошо како што некои мислат. Квери не испадна паметен со потегот кој го направи и си влезе во проблеми со АТП – изјави Зверев.

Американски тенисер предизвика скандал во Русија, се зарази со корона, одби да оди во карантин и избега со авион

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Харден со деби од соништата, „трипл-дабл“ против Орландо Меџик!

Слободен печат

ВИДЕО: Лестер ги раздвои Јунајтед и Ливерпул на табелата, минималец на Челси

Слободен печат

Честитка од Пендаровски за одбојкарите за пласманот на ЕП

Слободен печат

СП Египет: Нов убедлив триумф на Шведска, Русите ја изненадија Словенија

Слободен печат

Дебаклот од Египет е вториот најголем во историјата на Македонија на ЕП и СП

Слободен печат

Јокиќ е полн со трикови

Слободен печат

Остави Коментар