ХОРОР ВО МЕКСИКО - Пронајдени 44 раскасапени тела, се сомнева дека се УБИЕНИ СТУДЕНТИ - Слободен печат

ХОРОР ВО МЕКСИКО – Пронајдени 44 раскасапени тела, се сомнева дека се УБИЕНИ СТУДЕНТИ

Мексичките форензичари успеаа да ги идентификуваат 44-те раскасапени тела фрлени во бунар во државата Халиско во западниот дел на Мексико.

Човечките остатоци се пронајдени надвор од градот Гвадалахаре во 119 црни вреќи.

Телата биле буквално раскасапени и во многу делови, така што патолозите морале да склопуваат различни делови за да можат да ги идентификуваат. Многу делови се уште не се идентификувани.

Локалната организација, која трага по исчезнатите, апелирала Владата да упати повеќе експерти кои ќе помогнат при идентификацијата.

Раскасапените тела се пронајдени на почетокот на месецот кога локалните жители започнале да се жалат на непријатниот мирис.

Се верува дека станува збор за студенти кои исчезнале во 2014 година и кои се убиени во заедничка операција на корумпираната полиција и нарко бандите.

Прочитајте и...  Велика Британија ќе инвестира 1,6 милијарди долари за создавање на најмоќниот суперкомпјутер за климатски прогнози

Во меѓувреме, од затвор е ослободен еден од главните осомничени за исчезнувањето на студентите на 26 септември 2014 година.

Судијата наредил ослободување на Хилдард Лопез Астудиља, водичот на нарко бандата кој е обвинет дека го наредил убиството на студентите, откако е утврдено дека е мачен во затвор.

Халиско е домашен терен на една од најнасилните нарко банки и ова е втор пат од почетокот на годината на ова место да е пронајден голем број на мртви тела.

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

деветнаесет + пет =

Прочитај повеќе

Извештајот на Европската комисија од 2 до 4 март

Слободен печат

Невада гласа за избор на демократски претседателски кандидат

Слободен печат

Во Франција секој ден има по 120 напади со нож или друго ладно оружје

Слободен печат

Македонија ќе донира шест милиони денари за обнова на Албанија

Слободен печат

Тачи: Косово ќе произведува мир, ќе биде фактор на стабилноста во регионот

Слободен печат

Хрватска и Австрија ќе донираат по еден милион, Грција 2,5 милони евра

Слободен печат