18 C
Скопје

Tag : убиени

Вести Свет

ОН: Во Авганистан намерно убиени 65 медиумски работници и активисти за човекови права

Слободен печат
Најмалку 65 медиумски професионалци и активисти за човекови права биле убиени во серија насочени убиства низ Авганистан во последните три години, се вели во денешниот...
Вести Свет

Сомалија: Во бомбашки напад убиени 12 разузнавачи

Слободен печат
Најмалку 12 безбедносни агенти се убиени денеска при напад со бомба поставена покрај пат во близина на сомалискиот град Душамареба, каде политичките лидери се сретнаа...
Вести Свет Слајдер

Во Кабул убиени две судијки

МИА Агенција
Вооружени напаѓачи денеска пукале во автомобил во северен Кабул, при што загинаа две судијки, кои работеле во повисок суд во Авганистан, а во нападот е...
Вести Свет

ИФЈ: 42 новинари и медиумски работници биле убиени на задача годинава

Слободен печат
Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) по повод Меѓународниот ден на човековите права – 10 декември, објави документ насловен „Бела книга за новинарството во светот” во...
Вести Свет

Две лица убиени во обновените протести против курдските партии во северен Ирак

МИА Агенција
Двајца демонстранти се убиени во обновените протести во северен Ирак организирани против владејачките курдски политички партии, соопштија локални официјални лица. Британските медиуми јавуваат дека еден...
Вести Свет

Репортери без граници бара од ОН специјален претставник за безбедноста на новинарите

Илинка Иљоска
Репортери без граници (РСФ) го повтори своето барање испратено до Генералниот секретар на Обединетите нации да создаде функција за специјален претставник за безбедноста на новинарите,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Уапсено 17-годишно момче за две убиства на протестите во Кеноша (ВИДЕО)

Марина Дамческа
Момче на возраст од 17-години е уапсенo во средата во врска со убиството на две лица на протестите во американскиот град Кеноша, каде после пукањето...
Вести Свет

Околу 560 демонстранти и полицајци биле убиени во протестите во Ирак минатата година

Слободен печат
Речиси 560 ирачки демонстранти и припадници на безбедносните сили биле убиени во антивладините протести минатата година. Тоа го соопшти денеска ирачката Влада. Новата Влада на...
Вести Свет Слајдер

Седуммина мртви во Панама: Отишле на пливање, ѕверски ги убиле, меѓу нив и две сестри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Панамските власти соопштија дека на езеро оддалечено 80 километри од главниот град, се пронајдени тела на седуммина млади, кои според првите наводи на истрагата се...
Вести Свет

Убиени новинар и снимател во Хондурас

Слободен печат
Новинар и снимател на локалната телевизиска мрежа во Ла Сеиба беа убиени вчера од истрели од огнено оружје додека ја вршеле својата работа, наведуваат полициски...