ГОЛЕМАТА ТАЈНА на розовиот костим на ЏЕКИ КЕНЕДИ

Симбол на трагедијата на убиството на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди е розовиот костим на неговата сопруга Џеки Кенеди. Пред американската нација, костимот на Шанел извалкан со крв, Џеки го носела за да го истакне ужасот.

Во него била и при положувањето на заклетвата на новиот претседател Линдон Џонсон, носејќи го костимот за да го покаже шокот и ужасот од проживеаното. Фотографиите од тие моменти се главно црно бели, па бојата не може да се забележи.

Profimedia

Во светлото на убиството на Кенеди и суровата реакција на првата дама, тој костим станал дел од културата. Но всушност постои тајна за тој костим која повеќето луѓе не ја знаат.

Тоа всушност не е Шанел“, пишува Сатон Травис за bestlifeonline.com.

Прочитајте и...  Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

На Џеки Кенеди ѝ се воодушевувале како на модна икона со могу стил, но некои ја критикувале поради екстравагантниот вкус кон странската мода за време на претседателската кампања на нејзиниот сопруг.

Тоа било доволно за политичкиот тим на Кенеди да се чувствува непријатно, па ја замолиле покрај својот сопруг да се појавува исклучиво во американска облека.

Profimedia

Џеки Кенеди успеала да ги надмине ограничувањата.

Ангажирала американски дизајнери кои ги копирале меѓународните стилови и модните решенија со одобрение на  странските модни дизајнери. И така Џеки Кенеди дошла до тој розов костим, идентичен на Шанеловиот од таа сезона.

Вашингтон пост објаснува дека иако се чинело дека станува збор за Шанел, всушност го изработила модната куќа од Џујорк, Чез Нинон.

Прочитајте и...  Аца Лукс и уплати одмор од 5.000 евра на поранешната сопруга! (ФОТО)

Profimedia

Profimedia

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Шокантна снимка од ковид амбулантата во Крагуевац: Вака изгледаат медицинските работници по шестчасовна смена, чизмите им се полни со вода (ВИДЕО)

Слободен печат

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Усвоени нови мерки за Белград: Кафулињата, теретаните и продавниците ќе работат до 21 часот

Слободен печат

Хрватска ќе го воведе еврото до 2023 година

Слободен печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Двајца лекари од Ургентен центар се расправале на висок тон за пациент, отворена е дисциплинска постапка

Мирослава Бурнс