Ѓоковиќ се „мачеше“ до четвртфиналето во Токио

Најдобриот тенисер на светот ја оправда фаворитската улога, со резултат 2:0 по сетови 6:3 и 7:5 го елиминираше Го Соеда.

Новак Ѓоковиќ продолжи на нешто потежок начин да го „лови“ првиот трофеј во Токио, Соеда на почетокот од мечот беше достоен ривал на популарниот Ноле. Веќе во текот на вториот гем, Јапоанецот имаше три брејк топки, но Србинот го издржа притисокот и го задржа својот сервис.

Тоа само го налути Ѓоковиќ, кој веќе во наредниот поен зошто владее со светскиот тенис и ја реализираше третата брејк можност за водство од 2:1. До крајот на овој дел од играта, Ноле сигурно сервираше и за 41 минута триумфираше со 6:3.

Вториот сет мораше да го освои во тај-брејк, без загубен поен на свој сервис, најпрвин српскиот ас го освои шестиот поен, а последниот 12 гем Ѓоковиќ го одигра шампионски и со три врзани брејк, односно меч топки конечно помина во наредната рунда.

Прочитајте и...  Алексиќ постигна ЕВРОГОЛ: Голманот на Спортинг не знаеше што се случува! (ВИДЕО)

За влез во полуфиналето, во петок наутро по средноевропско време, Новак Ѓоковиќ ќе игра против победникот од мечот помеѓу Лука Пуј од Франција и Јошихита Нишиока од Јапонија.

Прочитај повеќе

ЛЕ: Јунајтед со „петарда“ за Бриж, ФК Копенхаген го шокираше Селтик! (ВИДЕО)

Коминовски Фидан

Доколку сте типувале на Вулверхемптон, подобро НЕ ГЛЕДАЈТЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Никако да запрат поразите на МЗТ во АБА2 лигата

Крај во Лига Европа за Ристовски и Спортинг Лисабон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брзи лекции во Дубаи: Дали Ѓоковиќ го игра најдобриот тенис во кариерата!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Брајтвајт: Две години бев во инвалидска количка, а сега играм за Барселона!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алексиќ постигна ЕВРОГОЛ: Голманот на Спортинг не знаеше што се случува! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ сигурен на тронот барем до „Индијан Велс“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија во вториот шешир, преку потешкиот пат до СП 2021

Слободен печат

Дали коронавирусот ќе го одложи и традиционалното „Ел Класико“?

Слободен печат

Вернер ги одби Јунајтед и Барса, го чекаат Ливерпул и Клоп!? (ФОТО)

Слободен печат

Доколку не го елиминира Лион, Сари ќе лета од Јувентус, а место него доаѓа добро познато име

Слободен печат