Го намалува апетитот, ја подобрува работата на срцето и ги топи килограмите

Природниот оцет е чудотворна намирница која благотворно влијае на нашето здравје. Богат е со антиоксиданти кои го забавуваат процесот на стареење, развојот на одредени облици карцином и разни невродегенеративни нарушувања.

Освен тоа, има силно антибактериско делување, го намалува апетитот, го намалува нивото на шеќер во крвта и ја подобрува општата состојба на кардиоваскуларниот систем. Спортистите веќе долго време го користат оцетот за подобро и побрзо опоравување по интензивните физички напори.

Винскиот оцет ги топи килограмите, бидејќи редовното конзумирање на овој оцет го забрзува процесот на разградување на мастите. Исто така, содржи елементи неопходни во секојдневната исхрана, калциум, магнезиум, калиум, фосфор, железо и бакар.

Јаболковиот оцет е одличен додаток во исхраната, се грижи за вашето здравје, како и за здравјето на вашето срце, бидејќи го намалува нивото на лошиот холестерол, а го зголемува добриот холестерол.

Прочитајте и...  Виц на денот - Автобус

Доколку сакате да го вклучите во секојдневието со цел да ви помогне да ослабите и да ја подобрите општата состојба на вашето тело, најдобро е насабајле во една чаша вода да ставите една лажица природен оцет и една лажичка мед. Ваквиот напиток можете да го конзумирате секој ден.

Прочитај повеќе

Дали е ова најжешката фотка? Елена Велевска со пријатно изненадување за своите фанови во карантин! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дуа Липа го искористи недостатокот на конкуренција: Во време на пандемија новиот албум го објави на Јутјуб (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Како песна на Џон Ленон го инспирираше Стивен Кинг да го напише познатиот роман „The shining“?

Слободен печат

Ова докажува колку му недостига фудбалот на Горан Пандев (ВИДЕО)

Васко Спасоски

ВАЖНО: Пушачите имаат 14 пати повеќе шанса да заболат од коронавирус?

Васко Спасоски

Медицинска сестра им запеа на колегите кои се борат со коронавирусот и стана хит (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инстаграм ја цензурираше Јелена Ѓоковиќ: „Шири лажни вести“ за коронавирусот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

На жена му ѝ дал сама да го испере автомобилот: Камерата сними урнебесна сцена! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Полицијата воочи повеќе возила од хеликоптер, а потоа следуваше вистинско изненадување! (ВИДЕО)

Слободен печат

Анџелина Џоли и Бред Пит конечно постигнаа договор за образованието на децата: Се одлучија за „традиционален начин“

Слободен печат

Тијана Дапчевиќ ни откри што прави во изолација: Чистам, гледам филмови и јадам многу лук и кромид! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се проценува дека во Америка биле направени 200.000 бункери поради страв од нуклеарна војна, а еве како изгледа еден од нив, кој симулира „нормален“ живот! (ВИДЕО)

Слободен печат