Ѓоковиќ за влакно избегна нова дисквалификација во Њујорк, за малку ќе удреше момче кои ги собира топките

Иако не настапи во Индијан Велс, Новак Ѓоковиќ го задржи првото место на АТП ранг-листата/ фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Новак Ѓоковиќ го избегна најлошото можно сценарио во четвртфиналната пресметка на УС Опен против Матео Беретини кога во четвртиот сет ги загуби нервите и за малку ќе му се случеше истото од минатата година кога беше дисквалификуван бидејќи со топче погоди линиска судијка.
.
Ѓоковиќ водеше со 2:1 во сетови (5:7,6:2,6:2) и при резултат 3:1 во гемови кога се обиде да сервира заредија повиците од трибините. Дел од навивачите се обидуваа да го деконцентрираат Ѓоковиќ и успеаја во намерата бидејќи го загуби поенот.

Новак ги рашири рацете и гледаше кон судијата очекувајќи негова реакција и да побара навивачите да се смират. Судијата го стори откако фановите повторно во извици се обидоа повторно да го деконцентрираат Ѓокови. Српскиот тенисер потоа го освои поенот и тоа откако Беретини погоди аут, а топчето формално беше надвор од игра. Новак во тие моменти сепак се одлучи да го удри и го испрати во правец кон главниот судија и малку ќе удреше во едно од момчињата кои се задолжени да ги собираат топчињата по поените.

Дури и поранешните тенисери Џон и Патрик Мекинро кои коментираа за ЕСПН рекоа дека Ѓоковиќ бил блиску до уште една дисквалификација на УС Опен бидејќи можел да погоди собирач на топки и тоа откако играта е прекината, односно топчето е во аут.

Новак само што го удри топчето во правец на главниот судија. Прибери се“, рече Џон, по што се вмеша и Патрик.
Води сметка таму“.
Да, и јас би гледам каде го удирам топчето. Нема линиски судии, но тука се собирачите на топчиња“, рече Џон Мекинро.
Да, и тоа беше блиску до нив. Ова е добар момент да остане смирен, блиску си до полуфинале, водиш со 2:1 и имаш брејк предност“, додаде Патрик Мекинро.

Видео на денот