Ѓоковиќ потпиша договор кој ќе му донесе 40 милиони евра за четири години

За славниот Бекер, Ѓоковиќ е најголем фаворит на „УС Опен“ / фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ го продолжи договорот со компанијата „Лакост“. Ѓоковиќ ќе остане заштитно лице на „Лакост“ до 2025 година, а овој договор ќе му биде еден од најголемите спонзорски договори на српскиот тенисер.

Соработката помеѓу францускиот производител на спортска опрема и Ѓоковиќ започна во 2017 година кога Србинот одлучи да не го продолжи договорот со јапонскиот производител „Уникло“.
Според првиот договор, Ѓоковиќ од „Лакост“ добиваше 9.4 милиони евра годишно, а се очекува сумата да не бида помала и со новиот договор.

„Партнери од 2017 година, Лакост и Новак Ѓоковиќ со гордост објавуват дека соработката продолжува до 2025 година. Неверојатен спортсти и светски рекет број еден кој ги дели заедничките вредности со францускиот крокодил: одважност, посветеност, елеганција“, стои во соопштението на Лакост која во наредните четири години ќе уплати до 40 милиони евра на банкарското конто на Ѓоковиќ.

Видео на денот