Фиби од „Пријатели“ го прослави 58-от роденден: Лиса Кудроу не посакувала да биде актерка

Лиса Кудроу
Фото: Instagram

Актерката Лиса Кудроу неодамна го прослави својот 58 роденден. Засекогаш ќе остане запаметена по улогата на Фиби Буфе од „Пријатели“, но актерството, како што една прилика признала и бил нејзиниот прв избор во нејзината кариера.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lisa Kudrow (@lisakudrow)

По завршувањето на студиите по биологија, работела во областа на медицинските истражувања со нејзиниот татко. Почнала да дејствува паралелно, откако била убедена да го стори тоа од пријател.

Актерската кариера ја започна со импровизација, а притоа се приклучила на компанијата „The Groundlings“ во Лос Анџелес, каде имала можност да соработува со Конан О’Брајан. Таа глумела во неколку филмови и серии, главно споредни улоги, пред да успее да ја добие улогата на Роуз во серијата „Fraiser“ во 1993 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lisa Kudrow (@lisakudrow)

За жал, или за среќа, таа беше заменета само по првата епизода, а една година подоцна помина низ кастинг за главната актерка во култниот ситком „Пријатели“, кој и го промени животот, комплетно.

Поради таа улога, таа некогаш беше една од најплатените актерки во светот, а земаше по еден милион долари за секоја епизода.

Видео на денот