Ферстапен најдобар на 70 роденден на Формула 1 (ВИДЕО)

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен беше најдобар на Големата награда на Велика Британија, петта трка оваа сезона во Формула 1 шампионатот.

Младиот Холанѓанецот на „Силверстон“ ја прекина низата од четири победи на возачите на Мерцедес од почетокот на сезоната, а воедно дојде до деветтиот триумф во кариерата.

Второто место го освои Луис Хамилтон од Мерцедес, а неговиот тимски колега Валтери Ботас заврши на третата позиција. Бодови освоија и возачите пласирани од 4-10. место: Леклер, Албон, Строл, Хулкенберг, Окон, Норис и Квајт.

Британецот благодарение на тој пласман го израмни рекордот на Михаел Шумахер по бројот на подиуми, откако сега двајцата имаат по 155.

Прочитајте и...  Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Ред Бул на легендарната патека, која пред 70 години беше домаќин на првата трка во историјата, што е и прославено овој викенд, целосно тактички го надмудри Мерцедес.

Во генералниот пласман и натаму убедливо води Хамилтон со 107 бодови, 30 повеќе од Ферстапен, а на третата позиција е Ботас (73). Кај конструкторите лидер е Мерцедес со 180 бодови, пред Ред Бул Рејсинг-Хонда (113), а трет е Мекларен-Рено (53).

Сезоната продолжува веќе наредниот викенд со ГН Шпанија на патеката „Каталуња“.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат