ЕК внимателно ги следи преговорите на Србија со Русија за Евроазијската економска унија

Европската комисија внимателно ги следи преговорите за договорот за слободна трговија меѓу Србија и Русија во Евроазиската економска унија (ЕАЕУ) и очекува Белград да се усогласи со надворешната политика на ЕУ, изјави денеска за „Еурактив” портпаролката на ЕУ, Маја Коцијанчич.

-Се очекува Србија постепено да се усогласи со Заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Ние внимателно ја следиме ситуацијата и ги разгледуваме овие прашања во нашите редовни политички и трговски разговори со српските власти- додаде портпаролката на ЕУ.

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев за време на посетата на Белград го најави потпишувањето на договорот за слободна трговија со Србија и ЕАЕУ на 25 октомври, во Москва, кој треба да биде потпишан од српската премиерка Ана Брнабиќ.

Прочитајте и...  Регистрирани 147 нови случаи на коронавирус во земјава, починаа 6 лица

-Договорот со ЕАЕУ, во кој членуваат Русија, Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан, ќе и даде на Србија пристап до пазар од 180 милиони потрошувачи- изјави Медведев на пресс конференцијата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Претставник на ЕУ за „Еурактив Србија” и за бриселскиот Еуроактив кажа дека Србија може да склучува договори со други земји или организации пред да стане членка на ЕУ.

-Во контекст на пристапните преговори, Србија се обврза дека на денот на пристапувањето во ЕУ ќе се повлече од сите билатерални трговски договори. Повлекувањето на Србија од договорот за слободна трговија со трети страни не е нов услов, туку општо правило кое важи за сите земји-кандидатки кои сакаат да влезат во ЕУ- рече Коцијанчич.

Прочитајте и...  Интегра во Куманово: Кокино ќе биде туристичка атракција, ќе се развива бањскиот, здравствениот туризам, брзи возови, преку транспортна стратегија

Таа додаде дека ЕУ е најважниот трговски партнер на Србија затоа што меѓусебната трговија учествува со 63 отсто од вкупната трговија на Србија, со многу добра динамика на раст.

-Трговијата со Русија е помалку од 10 проценти од вкупната надворешно-трговска размена на Србија. Покрај тоа, европските инвестиции во Србија се повеќе од 10 пати поголеми од руските- кажа портпаролката на Европската комисија.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат