Tag : европска комисија

Вести Свет

Позитивна вест од Фон дер Лајен: Првите Европјани ќе примат вакцина против ковид-19 до крајот на годината

Слободен печат
Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен најави дека првите граѓани во Европа ќе бидат вакцинирани против ковид-19 до крајот на оваа година....
Вести Свет

Фон дер Лајен: Со новиот претседател на САД очекуваме и нов мултилатерален пристап

Слободен печат
Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, денеска изрази надеж за нов американски мултилатерален ангажман со новоизбраниот претседател Џо Бајден, особено во делот...
Вести Свет Слајдер

Фон дер Лајен: ЕУ во декември би можела да ги одобри вакцините на „Модерна“ и на „Фајзер“/„БајонТех“

Слободен печат
Европската агенција за лекови (ЕМА) во втората половина на декември би можела да одобри продажба на анти-ковид вакцини што независно ги развија американската старт-ап компанија...
Вести Свет

ЕК со препорака до земјите-членки на ЕУ: Проширете ја употребата на брзи тестови на ковид-19

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) денеска побара од земјите членки на Европската Унија (ЕУ) да ја прошират употребата на брзи анагени тестови кои се помалку сигурни од...
Вести Свет

Штајнмаер: Европа треба да ја сподели вакцината за коронавирус со посиромашните земји

И.И.
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер нагласи дека откако вакцината за коронавирус ќе стане достапна, Европската унија треба да сподели некои од своите дози за да им...
Вести Свет

Петти договор на ЕК за анти-ковид вакцина: Параф и со „КјурВак” за набавка на преку 400 милиони дози

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) го одобри договорот со европската фармацевтска компанија „КјурВак“ со кој се предвидува првично да бидат набавени 225 милиони дози од вакцината против...
Вести Македонија

Европската комисија нема коментар за изјавите на Захариева, бараат засилување на напорите за изнаоѓање решение

Слободен печат
Портпаролката на Европската комисија (ЕК), Ана Писонеро, изјави дека Комисијата и натаму се надева дека преговорите со Северна Македонија ќе почнат што поскоро, но одби...
Вести Македонија Слајдер

ЕК: С. Македонија и Бугарија да ги удвојат напорите за изнаоѓање решение!

Лука Андреев
Во Европската Комисија се уште постои надеж дека договор меѓу Скопје и Софија ќе се изнајде во најкус можен рок, но оттаму не одговорија конкретно...
Вести Свет Слајдер

“Зум” под лупа на Европската комисија заради безбедносни гаранции

Европската комисија бара понатамошни гаранции од американската платформа за видео конференции „Зум“ во врска со безбедноста на нејзината технологија, откако претходно оваа година се појавија...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Слајдер

Бугарија во писмото до ЕК, сепак остава можност за решение!

Бугарското МНР и официјално испрати соопштение со кое ја информира Европската Комисија дека не може да ја прифати предложената нацрт-рамка за преговори за Северна Македонија...
MacedonianAlbanian