Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа објави фотографија од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница на Фејсбук, притоа пишувајќи дека таа ја претставува прекрасната Албанија.

„Прекрасната Албанија. Кањонот на Лешница“, напиша Рама покрај фотографијата од водопадите на реката Лешница на Шар Планина.

По објавувањето на фотографијата следеше бура на коментари на социјалните мрежи, а револтирани македонски граѓани пишуваат „може да сонувате за ова“ и „ова е во Македонија“.

Реакција од македонската Влада се уште нема.

Лево: Фотографијата што ја сподели Еди Рама од водопадите на Лешница / Десно: Фотографија од истата локација што Слободен печат ја објави на 7 септември 2020, од репортажата „Лешница, бисерот на Шар Планина, загрозена од малите хидроцентрали и од несовесните посетители“.

РЕПОРТАЖА Лешница, бисерот на Шар Планина, загрозена од малите хидроцентрали и од несовесните посетители

Лешница во Македонија или Албанија? Авторот на фотографијата го има одговорот (ФОТО)

Прочитајте и...  ВИДЕО: Не запираат жестоките борби за Карабах

Поврзани вести

Филипче и одговори на опозицијата: Нема да поднесам оставка

Слободен печат

Ќамил Рушити е назначен за координатор на кичевското Муфтиство

Слободен печат

Дачиќ: Немам желба за извршна власт

Слободен печат

Во Египет денеска и утре се гласа за половина од пратениците

Слободен печат

ЕУ одговори на барањето на Чешка, испрати 150 респиратори

Слободен печат

Индија: Повеќе од 53.000 заразени за еден ден

Слободен печат

Остави Коментар