Лешница во Македонија или Албанија? Авторот на фотографијата го има одговорот (ФОТО)

На социјалните мрежи денеска следеа низа реакции откако албанскиот премиер Еди Рама со фотографија од Лешница, на Шар Планина ја претстави „прекрасната“ Албанија. 

Сепак, мислењата беа спротиставени и додека многу луѓе тврдеа дека фотографијата е направена во Македонија, имаше и такви што сметаа дека таа е направена во Лешница, Албанија близу албанско-грчката граница.

Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Конечниот одговор го имаше авторот на фотографијата, Африм Тахирај од Албанија, кој фотографијата од својата посета на Лешница на Шар Планина, ја имал објавено на својот Инстаграм профил пред една недела и со тоа потврди дека таа е направена во Македонија.

Лево: Фотографијата што ја сподели Еди Рама од водопадите на Лешница / Десно: Фотографија од истата локација што Слободен печат ја објави на 7 септември 2020, од репортажата „Лешница, бисерот на Шар Планина, загрозена од малите хидроцентрали и од несовесните посетители“.

 

РЕПОРТАЖА Лешница, бисерот на Шар Планина, загрозена од малите хидроцентрали и од несовесните посетители

 

Прочитајте и...  ВИДЕО: Азербејџан обвинува дека Ерменија ја гранатира Тартарската област

Поврзани вести

Бугарија нема поддршка од другите земји на ЕУ, но има целосно право да блокира

МИА Агенција

Рушиме рекорди: Дванаесет лица починаа, нови 641 пациент заразени со ковид-19

Слободен печат

Николовски: Работиме силно на враќање на довербата во институциите од страна на граѓаните

Слободен печат

Бочварски: Инвестираме над 87 милиони евра за изградба и рехабилитација на патната мрежа во Крива Паланка и околината

Слободен печат

Врвот на Европската Унија на средба на 29 октомври: Темата ковид-19

Слободен печат

Села – Клеменс Која: Пописот на населението мора да биде веродостоен и во согласност со стандардите на Евростат

Слободен печат

Остави Коментар