Tag : Лешница

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Тетовци жедни за одговор кој ја мати водата

Југослава Дуковска
Малата хидроцентрала на Лешница не требало да се гради толку блиску до каптажата од која Тетово се снабдува со вода за пиење. Ние дадовме негативно...
Вести Македонија

Водата за пиење на тетовци загрозена од градилиште на Шара

Југослава Дуковска
Со вонреден инспекциски надзор утврдивме дека постои реална опасност на Тетово да му биде загрозено водоснабдувањето од едниот од изворите за вода за пиење, од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Еди Рама ја отстрани фотографијата од Лешница

Маријана Митровска
По бројните реакции, фотографијата која на фејсбук профилот на албанскиот премиер Еди Рама стоеше речиси 15 часа мистериозно исчезна. Oд Кабинет на Рама за МИА...
Вести Македонија Слајдер

Лешница во Македонија или Албанија? Авторот на фотографијата го има одговорот (ФОТО)

Алек Стојковски
На социјалните мрежи денеска следеа низа реакции откако албанскиот премиер Еди Рама со фотографија од Лешница, на Шар Планина ја претстави „прекрасната“ Албанија.  Сепак, мислењата...
Вести Регион

Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Алек Стојковски
Албанскиот премиер Еди Рама синоќа објави фотографија од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница на Фејсбук, притоа пишувајќи дека таа ја...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Уништувањето на Лешница е злостор против природата

Југослава Дуковска
Зелен фронт против малите хидроцентрали на Шар Планина отсега ќе се бори за ослободување на водите на шарпланинските рекички од нивно заробување во бетон и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

РЕПОРТАЖА Лешница, бисерот на Шар Планина, загрозена од малите хидроцентрали и од несовесните посетители

Југослава Дуковска
Сместена длабоко во пазувите на планинскиот масив на Шара, алпската долина Лешница до скоро беше богатство видливо и достапно за малкумина. Преполна со бујни и...
Хроника

Повредено момче во пресметка во кичевското село Лешница

Во текот на вчерашниот ден, околу 13.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека во Итната медицинска помош, со повреди бил донесен Б.А. (17)...