Tag : еди рама

Вести Регион

Рама со апел до граѓаните: Бидете одговорни да нема целосно затворање на Албанија

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама побара од граѓаните да бидат посвесни и поодговорни за да се избегне пренатрупаност во болниците и затворање на земјата, што би...
Вести Регион

Еди Рама остро возврати на обвинувањата на неговиот политички опонент

И.И.
Премиерот Еди Рама остро реагираше на обвинувањата на неговиот политички опонент, лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, кој гостувајќи во телевизиска емисија ги обвини...
Вести Регион Слајдер

Рама му реплицира на Вучиќ: Не постои можност за нова војна, Србија загуби, Косово е независна држава

Слободен печат
Албаскиот премиер Еди Рама, коментирајќи ја изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ за „можна војна на Косово”, рече дека нема никаква можност за такво нешто....
Вести Ви Препорачуваме Регион

Албанија ќе формира посебна анкетна комисија за извештајот на Дик Марти

И.И.
Албанија ќе формира посебна парламентарна анкетна комисија во врска со извештајот на Дик Марти за т.н. „жолта куќа”. Ова го најави со своето барање генералниот...
Вести Регион Слајдер

Рама и Мета се скараа и околу тоа кој е поголем патриот во одбрана на лидерите на ОВК обвинети од Хаг

Слободен печат
Откако дадоа силна поддршка за водачите на ОВК, по обвинувањата и апсењето од страна на хашкиот трибунал, со тврдење дека тие ќе ја потврдат невиноста...
Вести Регион

Рама со поддршка за Тачи: Апсурдниот процес во Хаг ќе стави печат на чистотата на ОВК

Слободен печат
По веста за хашкото обвинение за Хашим Тачи и за оставката што тој ја даде, со поддршка се јави албанскиот премиер Еди Рама и, како...
Вести Регион Слајдер

Рама одговори на писмото на Мета: Илир, гледај си работата што ја имаш, а не ја работиш, и не излегувај од дома без маска

Слободен печат
Досегашната редовна преписка, преполна со обвинувања и навреди, преку социјалните мрежи, околу изборниот законик, шефот на албанската држава и премиерот, сега ја заменија со епидемиолошката...
Вести Регион Слајдер

Мета му пиша писмо на Рама на тема ковид-19: Одиме кон катастрофа што треба да се спречи

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета, во писмо до премиерот Еди Рама, до министерката за здравство, Огерта Манастирлиу и првиот параментарец Грамоз Ручи, оценува дека „ситуацијата оди...
Вести Регион

ВИДЕО: Емотивна средба, мајката и 11 годишно момче се прегнаа за прв пат по седум години кои тој ги помина во озлогласениот камп во Сирија

Илинка Иљоска
Албанските власти успеаја да вратат четири албански деца од озлогласениот камп во Сирија, Ал-Хол. Едно од нив е и 11 годишното момче Ендри Думани, кое...
Вести Регион

Рама во Бејрут за реадмисијата на четири деца и жена од кампот Ал Хол во Сирија

Слободен печат
Премиерот Еди Рама и министерот за внатрешни работи, Сандер Лешај, заедно со генералниот конзул на Албанија во Либан, Марк Горајеб, се среднаа во Бејрут со...
MacedonianAlbanianBulgarian