8 C
Скопје

Tag : еди рама

Вести Регион

Рама во понеделник на средба со претседателката на Еврокомисијата

Слободен печат
 Албанскиот премиер Еди Рама и министерката за надворешни работи Олта Џачка в понеделник ќе престојуваат во Брисел. Како што информираа од Владата, тие прво ќе...
Вести Регион

Рама: За време на третиот мандат социјалистите ќе ја одведат Албанија на друго ниво

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама, вечерва ги посочи причините зошто тој и неговата Социјалистичка партија треба да го добијат третиот мандат на изборите на 25 април,...
Вести Регион

ВИДЕО: Рама: ЕУ сè уште не е во можност да дистрибуира по една кутија до сите земји во регионот

Слободен печат
 Албанскиот премиер Еди Рама и понатаму не ги штеди своите критики кон Европската унија кога станува збор за вакцината против ковид-19. Рама рече дека нема...
Вести Регион

ВИДЕО: Рама ја пречека пратката на 7.020 вакцини од Фајзер и најави 360.000 од АстраЗенека во април

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама, вечерва, на меѓународниот аеродром во Тирана, пред пристигнувањето на 7.020 вакцини од Фајзер, најави дека добил ветување со допис од друга...
Вести Регион

Рама: Утре се носи одлука за заострување на рестриктивните мерки, обезбедивме 1,6 милиони вакцини

Слободен печат
 По видно влошената епидемиолошка состојба со ковид-19 во Албанија, утре Комитетот на експерти за справување со пандемијата ќе донесена одлука за заострување на рестриктивните мерки....
Вести Регион

Рама: Нема повеќе лекари да работат и во јавни и во приватни болници

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека докторите нема да можат истовремено да работат во приватни и во јавни болници. Според него, оваа стара шема ќе...
Вести Регион

Рама предупреди на проширување на рестриктивните антиковид мерки, не отфрла постоење на нови мутации на коронавирусот

Слободен печат
По влошената епидемиолошка состојба со Ковид-19 во земјата, албанскиот премиер Еди Рама предупреди дека се размислува за заострување на мерките, но како што додаде за тоа ќе одлучува Комитетот...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Дали косовската приказна може да заврши со Голема Албанија?

Тимоти Лес/Оpendemocracy.net
Ќе одржиме референдум за обединување со Албанија. Запомнете го тоа“. Така рече, Рамуш Харадинај, ветеран политичар и кандидат за косовски претседател. Во очекување на избори,...
Вести Регион

Денес се очекува да пристигнат првите дози на вакцината „Фајзер“ во Албанија

И.И.
Дел од вакцините против ковид-19 што премиерот на Албанија ги купи од компанијата Фајзер ќе пристигнат во текот на денот. Еди Рама се сретна со...
Вести Регион

Рама останува на искажаните критики кон ЕУ за анти-ковид вакцините: Ништо не порекнувам

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана по неговите последователни критики кон Европската Унија (ЕУ), односно за...