ЕЦСР утврди родова разлика во платите на 14 земји

Забелешките за прекршување на Повелбата ги поднесе меѓународната невладина организација „University Women of Europe“.

Европскиот комитет за социјални права утврди прекршување на правото на еднаква плата и еднакви можности на работното место во 14 од 15 земји што ја применуваат процедурата на колективни жалби, протокол на Европската социјална повелба, соопшти денеска тоа тело на Советот на Европа.

Европскиот комитет за социјални права констатира дека на правото на еднаква плата и еднакви можности на работното место се прекршува во Белгија, Бугарија, Хрватска, Кипар, Чешка, Финска, Франција, Грција , Ирска, Италија, Холандија, Норвешка, Португалија и Словенија, односно се почитува само во Шведска.

– Родова разлика во платите е неприфатлива во современите општества, но сепак е една од главните пречки за вистинската еднаквост. Европските влади треба итно да ги зајакнат напорите за да обезбедат еднакви можности на работните места. Повеќе земји треба да ја користат и Социјалната повелба на Советот на Европа како едно средство за постигнување на оваа цел, изјави генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ.

Прочитајте и...  Спасовски на Свечено собрание на ДПТ: Едно општество за сите и европска држава се сигурност за сите

Забелешките за прекршување на Повелбата ги поднесе меѓународната невладина организација „University Women of Europe“.

Прочитај повеќе

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат

СДСМ со соопштение за „бомбата“: Во очаен обид да се исценира некаков скандал заборавиле да го исечат она „марш“

Слободен печат

Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Слободен печат

Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Слободен печат

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција