Две кинески провинции и градови наредија носење заштитни маски поради новиот коронавирус

Маските се задолжителни во централниот град Вухан од каде почна епидемијата.

Две кинески провинции меѓу кои јужната кинеска провинција Гуандонг која е со најголемо население, ги обврзаа денеска своите над 110 милиони жители да носат заштитни маски за да не се заразат со епидемичната вирусна пневмонија, соопштија локалните власти.

Маските се задолжителни во централниот град Вухан од каде почна епидемијата.

Мерката е потребна во провинциите Гуангдонг на југ и Џиангси во централниот дел, плус источниот град Нанџинг, градот Масаншан во провинцијата Анхуи и градот Ксинианг во Хенан, според локалните власти.

Министерството за индустрија и информатичка технологија на Кина соопшти дека „ќе вложи исклучителни напори за непречено снабдување со маски”, откако побарувачката енормно се зголеми.

Прочитајте и...  Баросо нов претседател на клучната коалиција против коронавирусот

Поврзани вести

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Слободен печат

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15. минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги измисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат