Tag : вирус

Магазин Магазин слајдер Семејство

Митови и вистини околу средствата за дезинфекција: Дали чистењето со оцет нè штити од вируси и бактерии?!

Слободен Печат
Бидејќи коронавирусот го парализираше целиот свет, сите знаеме колку е неопходна дезинфекцијата на просторот. Од сите страни се појавуваат совети за дезинфекција на просторот и...
Вести Свет

Африка го искорени вирусот кој предизвикува детска парализа: Болеста сега постои само во две држави

Слободен печат
Африка успеа да ја сузбие детската парализа, соопшти африканската регионална комисија. Детската парализа обично се појавува кај децата помлади од пет години, што некогаш води...
Магазин Магазин слајдер Слајдер Сцена

Уште еден македонски пејач се зарази со корона: И покрај тоа што внимавав, вирусот стигна и до мене! (ФОТО)

Васко Спасоски
Пејачот Боби Павловски пред само неколку минути на својот профил на Фејсбук ги извести своите пријатели дека се инфицирал со коронавирусот. Како што пишува во...
Вести Регион

Еди Рама: Нема балкански коронавирус

Михаило Донев
Нема „балканска рута” на коронавирусот, исто како што не постои балканска мафија, ниту балкански земјотрес или балкански болести – ваквите изјави се за политички цели,...
Вести Регион Слајдер

Хрватска: Пуштени во продажба заштитни маски кои го „убиваат“ коронавирусот

Слободен печат
Во Хрватска пристигна пратка со 128.000 маски за кои се вели дека сами го „убиваат” коронавирусот, дизајнирани од израелски научници. Маските денеска ќе бидат дистрибуирани...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат
„Доколку ја погледнам масата, никогаш нема да се помрднам. Доколку погледнам една личност, ќе го направам тоа“. Ова се зборови на жената чија добрина и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Слободен печат
Новото истражување открило дека коронавирусот го пренесуваат асимптоматски пациенти подеднакво како и оние кои имаат кашлица и температура. И што е важно, многу е веројатно...
Некатегоризирано

Во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот, тврди СЗО

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на спасоносна вакцина против вирусот...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

Слободен Печат
За седум месеци, колку што трае пандемијата од коронавирусот, научивме многу работи за SARS-CoV-2 и болеста која се нарекува Covid-19. Но, се уште постојат многу...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Студија: Вирусот кој го предизвикува Ковид-19 се шири низ лилјаците со децении

Слободен печат
Од почетокот на пандемијата на вирусот САРС-КоВ-2 – кој ја предизвикува болеста Ковид-19, научниците го истражуваат неговото потекло. Првите извештаи сугерираа дека новиот вирус се...