Tag : вирус

Вести Свет

Флорида урива рекорди во ширење на коронавирусот

Слободен печат
Американската сојузна држава Флорида регистрираше 120 починати од Ковид-19 во последните 24 часа, рекореден дневен смртен биланс од почетокот на пандемијата. Како што јави дописникот...
Вести Економија

EK: ЕУ да се подготви за подлабока економска криза

Слободен печат
Споредн новите економски проекции на ЕК за земјите од ЕУ и еврозоната сликата за економската криза е мрачна и истата ќе биде проследена со длабока...
Вести Свет

Нов Зеланд ограничува места на меѓународни летови

Слободен печат
Владата на Нов Зеланд ги ограничува местата на меѓународните летови, како дел од мерките за борба против новиот коронавирус, јави ДПА. Авиокомпанијата „Ер Њу Зеланд”...
Вести Македонија Слајдер

Поголем број на оздравени од заболени лица, загриженост за нови случаи од Ковид-19 во регионот

Слободен печат
Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат...
Вести Свет Слајдер

СЗО внимателно го проучува истражувањето за новиот вирус откриен во Кина

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) внимателно ќе го проучи кинеското истражување за новиот свински грип, изјави нејзиниот портпарол, додавајќи дека наодите укажуваат на важноста од набљудување...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Кинеските научници се загрижени: Откриен нов вирус кој може повторно да доведе до епидемија

Слободен печат
Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето,...
Вести Економија

Продолжува двоцифрениот пад на малопродажбата во Јапонија и во мај

Слободен печат
Продажбата и трговијата на мало во Јапонија падна на двоцифрена стапка во мај, втор месец по ред. Причина за ваквиот пад се мерките за затворање...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Французите откриле нов вирус: Го шират комарци, а едно лице почина

Слободен печат
Француските научници идентификувале нов вирус во болница во Париз користејќи ја истата техника со која бил откриен коронавирусот, пренесува Индекс.хр. Иако научниците предупредуваат дека нема...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ерсој од ТАВ Македонија: Опоравувањето од оваа криза би било бавно и потребни се неколку години за да се вратиме на бројот на патници од 2019 (ВИДЕО)

Слободен печат
Од 1 јули започнуваме со работа со нови протоколи со цел да ги заштитиме нашите патници и сите да се заштитиме од ширење на вирусот....
Вести Економија

Се враќа ли корона кризата повторно? Светските берзи испраќаат исти знаци како во февруари

Слободен печат
Ова се вестите на кои само на кратко заборавивме, а ваквите вести ги читавме во февруари, непосредно пред прогласувањето на пандемија од новиот корона вирус....