Tag : маски

Вести Македонија

ЕУ со нова испорака на 65.000 хируршки маски за Северна Македонија, Црна Гора, Србија и Хрватска

Слободен печат
Европската Унија денеска со нова испорака на хируршки маски ФФП2 за четири балкански земји, Северна Македонија, Хрватска, Србија и Црна Гора преку механизмот РескЕУ за...
Вести Регион

Построги казни за непочитување на мерките во Бугарија

Слободен печат
Бугарија ќе ги казнува луѓето кои не ја почитуваат обврската за физичко дистанцирање и носење заштитни маски на јавни и затворени места, најави денеска бугарскиот...
Вести Свет

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат
Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој досега постојано е критикуван за неговиот став кон пандемијата на коронавирусот, го одобри предлог законот со кој се бара задолжително...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Кон: Маските ќе ги носиме до наредната пролет, 85% од тестираните во Белград се позитивни

Слободен печат
Во Белград, 85% од тестираните се позитивни, изјави епидемиологот Предраг Кон за белградските медиуми, потенцирајќи дека носењето маски не е прашање на „сакам- не сакам“,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Која е подобра за вас? Клучни разлики меѓу платнените и хируршките маски

Слободен печат
Физичката бариера што настанува со правилно носење на маската за лице може да пружи одредена заштита против поголемите капки, во кои може да се наоѓа...
Вести Регион

Парични казни за 24 бугарски парламентарци поради неносење заштитна маска

Слободен печат
Дваесетина бугарски парламентарци се казнети денеска поради неносење маски во Парламентот, а здравствените инспектори им одредија казни од 300 лева. Дваесет и четири од вкупно...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Бараме итна, брза и независна истрага од страна на надлежните институции за маските со лажни сертификати

Слободен печат
Во врска со текстот објавен на порталот irl.mk под наслов „Маски со лажни сертификати за заштита од корона завршиле низ болниците во Македонија, ОЛАФ води...
Вести Свет

Од 10 јули задолжително носење маски во продавниците во Шкотска

Слободен печат
Премиерот на Шкотска, Никола Стерџон најави дека во земјата од 10 јули ќе биде задолжително да се носат маски во продавниците, додека ограничувањата за патување...
Вести Македонија Слајдер

Меѓународна истрага за маски со лажни сертификати од Ковид-19 кои завршиле во македонските болници

Слободен печат
Коронавирусот ги начека неспремни здравствените институции кои имаа потреба од средства за дезинфекција и заштитна опрема за да се заштитат себе си и граѓаните. Најмалку...
Вести Свет

ЕУ повлече седум милиони маски: Не ги задоволувале безбедносните стандарди

Слободен печат
Европската унија повлече седум милиони маски, внатре во блокот, бидејќи не ги задоволуваат безбедносните стандарди и не заштитуваат адекватно од новиот коронавирус, соопшти европскиот Одбор...