Tag : кинески

Вести Свет

Две кинески провинции и градови наредија носење заштитни маски поради новиот коронавирус

Слободен печат
Две кинески провинции меѓу кои јужната кинеска провинција Гуандонг која е со најголемо население, ги обврзаа денеска своите над 110 милиони жители да носат заштитни...
Вести Свет

Во Москва се хоспитализирани седум кинески државјани

Слободен печат
Седум лица со висока температура и симптоми на акутна респираторна вирусна инфекција биле пренесени од хотел во северна Москва во болница. Според првичните податоци, сите...
Вести Регион

ВУЧИЌ СЕ ПОФАЛИ ДЕКА ЗНАЕ КИНЕСКИ: Ќе направиме сѐ за да се почувствувате како дома (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес му се обрати на претседателот на Кина, Си Џинпинг, но и на целиот кинески народ на кинески јазик и...
Еспресо Хороскоп

Кинески хороскоп за среќата: Еве што ве очекува во 2020 година!

Слободен печат
Симболот на кинеската Нова година е Стаорецот, а ова ќе биде година полна изненадувања. Годината според овој хороскоп започнува на 25 јануари, а се верува...
Здравје Магазин

Раз­лич­на хра­на од­го­ва­ра на раз­лич­ни ти­по­ви луѓе

Слободен печат
Ве­ќе ил­ја­да го­ди­ни на­на­зад традицио­нал­на­та ки­нес­ка ме­дици­на го наб­љу­ду­ва чо­ве­ко­ви­от ор­га­ни­зам со фи­ло­зо­фи­ја од пет еле­менти. Ме­ѓу еле­мен­ти­те од кои е сод­ржа­на ки­нес­ка­та ме­дици­на и...
Вести Свет

Кинеската војска со сериозно предупредување до жителите на Хонг Конг

Слободен печат
Командантот на кинеската армија во Хонг Конг по првпат ги коментираше протестите, предупредувајќи дека немирите „сериозно го загрозуваат животот и безбедноста на луѓето” и не...
Вести Економија

МЖ Транспорт тестира електрична локомотива

Слободен печат
Националниот оператор МЖ Транспорт ја тестира првата од четирите електрични локомотиви на „CRRC Zhuzhou“ која има за цел да превезува товар на коридорот север-југ меѓу...
Вести Свет

СЛАВНИОТ АРХИТЕКТ ПЕЈ ПОЧИНА НА 102 ГОДИНИ: Пирамидата пред Лувр е само едно од неговите капитални дела! (ФОТО)

Слободен печат
Американскиот архитект со кинеско потекло Јо Минг Пеј, кој меѓу другото ја проектирал и стаклената пирамида пред музејот Лувр во Париз, починал на 102 години....